Stary Nart

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Stary Nart
W Starym Narcie
Droga powiatowa

Województwo podkarpackie
Powiat niżański
Gmina Jeżowe

Powierzchnia 4,27 km² (2017)
Rodzaj miejscowości wieś
Typ wsi ulicówka
Sołtys Józefa Sasiela
Radny Rady Gminy Jeżowe Jacek Puzio (2018)

Kod pocztowy 37-430 Jeżowe
Numer kierunkowy (+48) 15
Tablica rejestracyjna RNI
Współrzędne
geograficzne
50° 21′ 16″ N
21° 59′ 44″ E
Populacja (31.12.2020)
Ludność stała 360
Ludność czasowa 0
Łącznie 360
Gęstość zaludnienia 84 os./km²
Mapa Starego i Nowego Nartu

Stary Nart - wieś sołecka w gminie Jeżowe, powiecie niżańskim, województwie podkarpackim. Miejscowość ta zajmuje w drugie miejsce od końca pod względem liczby mieszkańców spośród wszystkich wsi gminy Jeżowe.

Historia

Wieś Stary Nart została założona na terenie dóbr kameralnych, czyli królewskich. Powstała drogą karczunku terenów leśnych w II połowie XVIII wieku.

Pierwsze wzmianki o Starym Narcie ukazały się, w połowie XIX wieku, w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych Krajów Słowiańskich - tom VI. Wieś ta była wówczas własnością Leona Rylskiego i Jadwigi z Rylskich Stanisławowej Dolańskiej. Pierwsza szkoła w Starym Narcie została założona prawdopodobnie pod koniec XIX wieku.

W 1922 roku, po erygowaniu przez bpa Józefa Sebastiana Pelczara samodzielnej parafii w Nowym Narcie, mieszkańcy Starego Nartu zostali przydzieleni do nowo powstałej wspólnoty parafialnej, a wyłączeni z Parafii Spie.

1 sierpnia 1934 zniesiona została gmina Stary Nart. Wioska została włączona do nowo utworzonej zbiorowej gminy Jeżowe.

W czasie II wojny światowej istniejący w Starym Narcie drewniany budynek szkolny został rozebrany przez Niemców. Wówczas również zaginęły wszelkie dokumenty szkolne. Liczący 362 mieszkańców Nart Stary został wysiedlony w 1941 roku, a na jego terenie okupant hitlerowski urządził poligon Luftwaffe.

Po wojnie działalność wznowiła miejscowa szkoła. Na obiekt szkolny przystosowano stary, murowany budynek z użytkowym poddaszem, który istnieje do dzisiaj. Obecnie mieści się w nim świetlica OSP Stary Nart.

5 października 1954 roku, w ramach reformy administracyjnej, Stary Nart został wyłączony z gmimy Jeżowe, a włączony do nowo utworzonej gromady Nart Nowy. Pozostał jednak odrębnym sołectwem.

W 1967 roku powstała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Narcie. Rok później, w 1968 roku, oficjalnie zmieniona została funkcjonująca nazwa wsi Nart Stary na Stary Nart.

Od 1 stycznia 1973 roku, w ramach kolejnej reformy administracyjnej, Stary Nart został włączony do gminy Jeżowe, pozostając samodzielnym sołectwem.

W 1981 roku, z inicjatywy mieszkańców, rozpoczęta została budowa nowego, trójkondygnacyjnego budynku szkolnego z częściowym podpiwniczeniem, którą ukończono w 1990 roku. W grudniu 1990 roku możliwe było przeniesienie szkoły i rozpoczęcie nauki w nowym obiekcie.

Lata 90. XX wieku to czas rozwoju infrastruktury. W 1994 roku wybudowany został gazociąg, natomiast w latach 1997-1999 powstał wodociąg. W 1999 roku wykonano nowy dach na budynku szkoły podstawowej.

26 lipca 2001 OSP w Starym Narcie została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Rzeszowie.

W roku 2007 przy szkole podstawowej powstało, na bazie istniejącego od 1999 roku oddziału, samodzielne gimnazjum. W lutym 2008 roku szkoła podstawowa i gimnazjum połączone zostały w Zespół Szkół w Starym Narcie. W latach 2006-2010 szkoła została poddana rozbudowie, w ramach której powstała sala gimnastyczna z zapleczem i łącznikiem. W 2011 roku Rada Gminy Jeżowe oficjalnie potwierdziła, iż Publiczna Szkoła Podstawowa w Starym Narcie nosi imię Marii Konopnickiej. 26 maja 2011 miało miejsce poświęcenie i nadanie sztandaru szkole podstawowej. W 2013 roku powołano Punkt Przedszkolny w Starym Narcie, który działa przy miejscowej szkole.

Ważniejsze obiekty

Mapa gminy

Ludność
Herb Jeżowego.png Gmina Jeżowe
Cholewiana Góra - Groble - Jata - JEŻOWE - Krzywdy - Łętownia - Nowy Nart - Pogorzałka - Sójkowa - Stary Nart - Zalesie