Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Cholewianej Górze

Z Encyklopedii Jeżowego
(Przekierowano z Parafia Cholewiana Góra)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Parafia Niepokalanego Serca
Najświętszej Maryi Panny
w Cholewianej Górze
Kościoły
Świątynie - nowa i stara
Siedziba Cholewiana Góra
Adres ul. Młynarze 25
37-430 Cholewiana Góra
Telefon 15 879 53 26

Data powołania 23 czerwca 1952
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja sandomierska
Dekanat Rudnik nad Sanem
Kościół Niepokalanego Serca NMP
Kaplica stary kościółek
Liczba wiernych 1 034 (2018)
Proboszcz ks. Grzegorz Stępień
Patron Niepokalane Serce NMP
Odpust II sobota po Bożym Ciele
Strona internetowa parafii


Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Cholewianej Górze (Parafia Cholewiana Góra) - parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu rudnickiego w diecezji sandomierskiej. Do parafii należą wsie: Cholewiana Góra, Pogorzałka i część wsi Kamień (fragmenty ulic: Rzeczna i Świerkowa).

Msze Święte

  • Niedziele i święta: 8:00, 9:30, 11:00
  • Święta zniesione: 8:00, 17:30
  • Dni powszednie: 16:00 (zimą), 19:00 (latem)

Grupy parafialne

Oaza dzieci, Liturgiczna Służba Ołtarza, Koło Przyjaciół WSD w Sandomierzu, Koła Żywego Różańca, duszpasterska rada parafialna, Młodzieżowy Chór Parafialny Spontan

Historia

Historia kościoła w Cholewianej Górze sięga roku 1903. Rada Gminy zadecydowała już w maju tego roku o budowie kaplicy obok szkoły. Decyzję tą zatwierdził 2 lata później Wydział Powiatowy w Nisku, który przekazał na ten cel działkę.

Mieszkańcy już w 1904 roku wybudowali kaplicę, której nadano wezwanie Niepokalanego Serca NMP. Msza św. była odprawiana w niej zazwyczaj w ostatnią niedzielę miesiąca. Mieszkańcy Cholewianej Góry już w 1911 roku starali się o utworzenie własnej parafii. Plany pokrzyżowała I wojna światowa. W 1919 roku cholewianie podjęli kolejne starania, lecz kuria biskupia nie wyraziła zgody z powodu braku odpowiedniego kościoła i mieszkania dla księdza. W 1937 roku mieszkańcy wsi pnownie prosili kurię o utworzenie parafii, poparł ich proboszcz z Jeżowego ks. Leon Zaziemski. 16 czerwca bp Franciszek Barda ustanowił kościół rzymskokatolicki w Cholewianej Górze jako osobę prawną.

II wojna światowa przyniosła zniszczenie większości domów wioski, lecz kaplica ocalała. Po wojnie przeprowadzono jej remont. Odnowioną kaplicę poświęcił w 1948 roku ks. prałat dr T. Wąsik. W czasie wojny zakupiono parcelę na cmentarz.

2 maja 1951 roku jeżowski proboszcz ks. Mieczysław Kędzior zwrócił się do kurii biskupiej z prośbą o pozwolenie na rozbudowę kaplicy. Kuria zgody udzieliła, dzięki czemu dobudowano główną część kościoła, a dawna kaplica stała się prezbiterium. Kościół poświęcił 11 września 1951 roku ks. dziekan Wincenty Boczar. 24 października 1951 roku bp pomocniczy diecezji przemyskiej Wojciech Tomaka konsekrował ołtarz i umieścił w nim portatyl z relikwiami św. Stanisława BM i św. Floriana.

12 maja 1952 roku mieszkańcy wsi zwrócili się do kurii przemyskiej o przeznaczenie dla nich duszpasterza. 23 czerwca bp Franciszek Barda ustanowił w Cholewianej Górze wikariat eksponowany probostwa w Jeżowem, który objął ks. Bronisław Szczupak. Ks. Mieczysław Kędzior poprosił także bpa przemyskiego Franciszka Bardę, który następnie zwrócił się 21 lipca 1952 roku z prośbą do papieża Piusa XII, o udzielenie odpustu w dzień patronalny kościoła, w święto Niepokalanego Serca NMP. Odpust został przyznany przez prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego w dniu 29 lipca 1952 roku. 22 sierpnia kuria udzieliła zgody, na prośbę ks. Szczupaka, na przechowywanie w kościele Najświętszego Sakramentu.

Władze komunistyczne sprzeciwiały się tworzeniu nowych placówek duszpasterskich. W grudniu 1952 roku dziekan dekanatu rudnickiego poinformował kurię, że prezydium w Nisku zabroniło ks. Szczupakowi nauczania w szkole i poleciło kierowniczce szkoły, aby nie wpuściła księdza do szkoły. W odpowiedzi na to kuria biskupia skierowała pismo do Referatu do Spraw Wyznań w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie, w którym powiadomiła, iż dekretem z dnia 23 czerwca 1952 roku została erygowana parafia w Cholewianej Górze, a jej administratorem został 16 lipca ks. Bronisław Szczupak. 23 sierpnia 1952 ks. Bronisław Szczupak został mianowany proboszczem.

Ks. Szczupak pełnił obowiązki proboszcza parafii do maja 1954 roku, po czym opuścił placówkę. Do czerwca 1957 roku obowiązki duszpasterskie sprawowali księża z Jeżowego, po czym proboszczem w Cholewianej Górze został ks. Antoni Zawisza. Sprawował on tę funkcję przez osiem miesięcy. W marcu 1958 roku proboszczem został ks. Józef Szary. W latach 1973 - 1981 proboszczem parafii Cholewiana Góra był ks. Krzysztof Pastuszak. Przez kolejne 10 lat pracował tu ks. Mieczysław Pudełkiewicz. W lutym 1991 roku proboszczem parafii został ks. Marian Dul.

Książka o parafii

W 1993 roku rozpoczęto budowę nowej plebanii. W 1996 roku otrzymano pozwolenie na budowę nowego kościoła oraz rozpoczęto prace przygotowawcze. Budowę świątyni rozpoczęto w sierpniu 1997 roku. W grudniu 1998 roku dokonano poświęcenia nowej plebanii. W 2000 roku wykonano prace wykończeniowe w nowym kościele. Świątynię poświęcił 10 września tegoż roku ks. bp Marian Zimałek. W 2001 roku kontynuowano wykańczanie wnętrza. 6 grudnia 2001 bp sandomierski Wacław Świeżawski wyraził zgodę na przemianowanie starego kościoła na kaplicę przedpogrzebową.

Logo jubileuszu

8 czerwca 2002 roku świętowano jubileusz 50 lat istnienia parafii, który poprzedziły majowe misje święte. Na uroczystości gościł m. in. ks. bp Edward Frankowski, który poświęcił nowe tabernakulum i przeniósł Najświętszy Sakrament ze starego do nowego kościoła. Z okazji jubileuszu wydano także książkę Parafia Cholewiana Góra 1952 - 2002 autorstwa księdza Stanisława Nabywańca.

28 czerwca 2003 roku bp sandomierski Andrzej Dzięga konsekrował nową świątynię.

Od 1 lipca 2011 do 31 lipca 2012 w parafii pracował pierwszy w historii wikariusz - ks. Mirosław Staszczak. W sierpniu 2013 do posługi duszpasterskiej skierowany został ks. wikariusz Grzegorz Stępień, który 29 listopada 2013 (po śmierci ks. Mariana Dula) mianowany został nowym proboszczem.

W 2016 roku kostką brukową wyłożono główną aleję cmentarza parafialnego, przy której zamontowano oświetlenie. W 2017 roku wykonane zostało oświetlenie wokół kościoła parafialnego.

Księża

Duszpasterze

Dawni duszpasterze

Rodacy

ks. Franciszek Sudoł, ks. Andrzej Kolbusz, ks. Antoni Bajek, ks. Mieczysław Kołodziej, dk. Władysław Kołodziej, ks. Michał Rurak, ks. Eugeniusz Różański, ks. Roman Janiec