Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Parafia Narodzenia NMP
w Jeżowem
Widok na wieże
wieże kościelne
Siedziba Jeżowe
Adres Jeżowe 238
37-430 Jeżowe
Telefon 15 879 43 10

Data powołania 21 maja 1603
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja sandomierska
Dekanat Rudnik nad Sanem
Kościół Narodzenia NMP
Liczba wiernych 3 674 (2018)
Proboszcz ks. Jan Kardaś

Wikariusze ks. Marek Krawczyk
ks. Marek Tkacz
Patron Matka Boża
Odpust 8 września
Strona internetowa parafii

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem - najstarsza parafia w Jeżowem, erygowana przez biskupa krakowskiego Bernarda Maciejowskiego, dnia 21 maja 1603 roku.

Od 25 października 2009 roku parafię tworzą następujące osiedla jeżowskie: Centrum, Grąd, Pikuły, Podborczyny, Poddaństwo, Podgórze, Podolszyny, Zabłonie, Zaborczyny i Zaolszyny.

Msze Święte

  • Niedziele i święta: 7:00, 9:00, 11:00, 17:00
  • Święta zniesione: 6:30 lub 7:00, 10:00, 17:00
  • Dni powszednie: 6:30, 7:00, 17:00 (X-III) lub 18:00 (IV-IX)

Grupy duszpasterskie

Duszpasterska Rada Parafialna, Liturgiczna Służba Ołtarza, Koła Żywego Różańca, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Przyjaciół WSD w Sandomierzu, Stowarzyszenie Małych Przyjaciół WSD w Sandomierzu, Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Chór Gaudeamus, Parafialny Zespół Caritas, Rodzina Przyjaciół Radia Maryja, Krucjata Wyzwolenia Człowieka, Koło Misyjne Dzieci, Szkolne Koło Caritas PSP im. Stanisława Staszica, Grupa Modlitewna Świętego Ojca Pio, Wspólnota Szkaplerza Świętego

Historia

Zanim w Jeżowem powstała pierwsza parafia, w 1592 roku do Jeżowego przeniesiony został rudnicki wikariusz ks. Paweł Królik, który miał zorganizować sprzęt potrzebny do wykonywania liturgii.

W 1603 roku wojewoda sandomierski Hieronim Gostomski zbudował na Górach Kościelnych w Jeżowem kaplicę pod wezwaniem Narodzenia Matki Boskiej, a biskup krakowski Bernard Maciejowski erygował przy niej 21 maja nową parafię. Rektorem kościoła w Jeżowem został ksiądz Stanisław z Łanów. Kościół otrzymał od starosty staw rybny w Pogoni (obecny Nowosielec). W 1604 roku do Jeżowego przybył na wizytację biskup. Kościół był wtedy drewniany, plebanem parafii był ksiądz Stanisław Dołęga, a wikarym Paweł Królik. Biskup, będąc w Jeżowem, zanotował, iż na terenie parafii znajduje się szkoła, plebania, dzwonnica (dwa małe dzwony) i cmentarz. W 1646 roku, za czasów proboszcza Waleriana Lubienieckiego, kościół został odnowiony. Parafia posiadała piwnicę, stodołę, spichlerz, dom plebański, szkołę powszechną, dzwonnicę i ogród. Na wyposażeniu kościoła były już kielichy z paterami, puszka srebrna, ornaty adamaszkowe i atłasowe, lichtarze mosiężne, 10 obrusów i księgi kościelne.

Kościół w roku 1915

W 1662 roku przy parafii istniał przytułek dla biednych. W 1720 roku za księdza Marcina Balickiego został zbudowany nowy, drewniany kościół, który służył wiernym do początku XX wieku. Kościół ten po wybudowaniu nowego murowanego, w 1923 roku został sprzedany do parafii Zarzecze koło Niska. Tamtejszy kościół znajdował się w miejscu obecnego. Nowy kościół w XVIII wieku został wyposażony w trzy ołtarze (1 duży i 2 małe), organy i chrzcielnicę, która do tej pory służy parafianom. W 1823 roku wybudowano nową murowaną plebanię. W 1856 roku, ówczesny proboszcz parafii, ksiądz Walenty Padowicz założył prywatną szkołę jednoklasową.

Obecny kościół

Od 1907 roku z parafii wydzielane były kolejno miejscowości, zaczynając od Kamienia. W latach 1914-1923 wybudowano obecny kościół.

Od 1958 probostwo w parafii objął ksiądz Ludwik Bielawski. Z Jego inicjatywy w latach sześćdziesiątych przeprowadzono malowanie i wyposażenie kościoła, a w latach osiemdziesiątych wybudowano kaplicę na cmentarzu, kościół filialny oraz nową plebanię. W starej plebanii z 1823 roku Ksiądz prałat Ludwik Bielawski urządził muzeum.

W 1994 roku obowiązki proboszcza po ks. Bielawskim przejął ks. Krzysztof Pałac. Dzięki niemu odrestaurowano wnętrze kościoła, odnowiono ołtarze, ambonę, konfesjonały i organy. Powstały również 2 parkingi - mniejszy obok kościoła, a większy przy plebanii. W 2003 roku uroczyście świętowano jubileusz 400 lat Parafii Narodzenia NMP w Jeżowem. W 2008 roku dokonano wymiany konstrukcji dachowej i pokryto blachodachówką ówczesny kościół filialny Świętego Jana Chrzciciela w Jeżowem.

25 października 2009 roku bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz erygował w Jeżowem drugą parafię - Świętego Jana Chrzciciela, a dotychczasowy kościół filialny podniósł do rangi parafialnego. Granicą obu parafii stała się droga krajowa nr 19 w Jeżowem.

W latach 2009 - 2010 parafia zmodernizowała budynek starej plebanii z przeznaczeniem na Muzeum Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem. W kolejnych latach z inicjatywy księdza Krzysztofa Pałaca przeprowadzono szereg innych, ważnych inwestycji: wymianę dachu i termomodernizację budynku plebanii (2012-2013), remont generalny kaplicy cmentarnej (2014-2015) oraz remont kapitalny wraz z termomodernizacją ścian i wymianą dachu na budynku dawnej wikarówki (2015-2018). W kolejnych latach wykonano ogrodzenie nowej części cmentarza oraz częściową wymianę ogrodzenia wschodniego starej części cmentarza.

W sierpniu 2022 nowym proboszczem parafii został ks. Jan Kardaś.