Muzeum Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Muzeum Chrystusa Frasobliwego
im. Ks. Ludwika Bielawskiego
Muzeum Chrystusa Frasobliwego
Muzeum mieści się w zabytkowym obiekcie z lat 1822-1824

Miejscowość Jeżowe
Data otwarcia 30 maja 2011
Nadanie imienia 17 września 2023
Patron ks. Ludwik Bielawski
Zakres zbiorów sztuka, historia, regionalia
Adres Jeżowe 238
37-430 Jeżowe
Strona internetowa
Zabytek.png

nr w rejestrze
zabytków:

A-22

Muzeum Chrystusa Frasobliwego im. ks. Ludwika Bielawskiego w Jeżowem – muzeum sztuki w Jeżowem. Mieści się w budynku dawnej plebanii parafii Narodzenia NMP.

Historia

Obiekt, w którym mieści się muzeum, powstał w latach 1822-1824. Wybudowany został z cegły na zaprawie wapiennej i obustronnie otynkowany. W parterowym budynku mieściło się 8 pomieszczeń, w późniejszych latach od strony południowej dobudowano ganek, w którym usytuowano sanitariaty. Od czasu powstania aż do lat osiemdziesiątych XX wieku obiekt pełnił funkcję plebanii. Budynek został zbudowany w stylu eklektycznym.

Pierwszy remont budynku plebanii przeprowadzono około 1880 roku, a następny po roku 1920. Kapitalnego remontu obiektu dokonano w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku. Kilka lat później, kiedy ks. Ludwik Bielawski wybudował nową plebanię parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem, dotychczasowa plebania została przeznaczona na cele muzealne. Od tamtej pory w dawnej plebanii duchowny zaczął gromadzić figury świętych, głównie Chrystusa Frasobliwego. Z czasem kolekcja przybrała pokaźne rozmiary, dzięki czemu swoje zbiory nazywał Parafialną Izbą Sztuki Religijnej. Początkiem 2007 roku w sandomierskiej edycji Gościa Niedzielnego (numer 1/641/2007) ukazał się wywiad z księdzem Ludwikiem Bielawskim, w którym powiedział, że zgromadził ponad 600 eksponatów pochodzących z różnych stron świata.

Pomnik Chrystusa Frasobliwego przed Muzeum

Za życia księdza Bielawskiego obiekt był zwiedzany sporadycznie, głównie przez dzieci i młodzież szkolną, a także przez okazjonalne wycieczki. W swoim testamencie kapłan wyraził wolę, by stworzona przez niego Izba stała się obiektem kulturalnym gminy Jeżowe i mogła służyć kolejnym pokoleniom.

Następca ks. Bielawskiego, ks. Krzysztof Pałac, w 2008 roku rozpoczął starania zmierzające do wpisania obiektu dawnej plebanii do rejestru zabytków województwa podkarpackiego, co stało się 22 stycznia 2009. Jeszcze jesienią 2009 roku wymieniony został dach, a w następnym roku przeprowadzono modernizację budynku. Prace zakończyły się odbiorami w dniu 15 grudnia 2010. Konserwacji została poddana część eksponatów zgromadzonych przez ks. Ludwika Bielawskiego. Modernizacja zabytkowej plebanii możliwa była dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu Województwa Podkarpackiego, których beneficjentem była Parafia Narodzenia NMP w Jeżowem. Unijny projekt zwieńczył album: Frasobliwa kolekcja. Zbiornica Sztuki Ludowej w Jeżowem.

30 maja 2011 ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał poświęcenia oraz oficjalnego otwarcia Muzeum-Zbiornicy Figur Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem. Dla zwiedzających udostępniono 300 eksponatów zgromadzonych przez księdza Ludwika Bielawskiego. W latach 2011-2017, dzięki współpracy Muzeum z twórcami oraz darczyńcami, do galerii trafiło 220 nowych eksponatów.

W 2023 roku zwiedzającym zostało udostępnione około 270 kolejnych eksponatów zebranych przez księdza Ludwika Bielawskiego. Zmieniona została również nazwa placówki na Muzeum Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem. 17 września 2023 Muzeum otrzymało imię księdza Ludwika Bielawskiego.

Eksponaty

Figurka Chrystusa Frasobliwego

Muzeum Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem jest jedyną placówką w Polsce posiadającą zbiory o tej tematyce. Zgromadzono tam wiele wspaniałych obrazów i rzeźb o treści religijnej. Większość eksponatów zgromadził założyciel jeżowskiego muzeum - ks. Ludwik Bielawski, będący w latach 1958-1994 proboszczem Parafii Narodzenia NMP w Jeżowem.

Początek dała figurka Chrystusa Frasobliwego, którą podarowała w 1948 roku księdzu Ludwikowi Bielawskiemu ludowa rzeźbiarka z Albigowej - Katarzyna Rzepka. Obecnie kolekcja liczy ponad kilkaset eksponatów, wśród których znajdują się głównie figurki rzeźbione w drewnie. Najwięcej jest wizerunków Chrystusa Frasobliwego - ponad 250. Oprócz figurek są też inne eksponaty. Można tu wymienić ikony Waleriana Kłosa z Lubaczowa, obrazy Zofii Partyki z Jeżowego, kolekcję krzyży, rzeźby Feliksa Kopcia z Zalesia (obecnie z Krakowa), siedem figur anonimowego autora z Kielecczyzny, kompozycję 35 figurek pod szkłem oraz rzeźbę Jerzego Dobrowolskiego przedstawiającą żołnierza polskiego.

Pośród zbiorów znajdziemy prawdziwe perełki. Z XVIII wieku pochodzą figury Jezusa, Matki Bożej i świętych. Są tam też dwa wizerunki Maryi, będące kopiami z 1450 roku oraz ikona Dobrego Pasterza z roku 1850, autorstwa Klaudiusza Zdęby.