OSP Cholewiana Góra

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Herb/godło OSP
OSP Cholewiana Góra
Województwo podkarpackie
Powiat niżański
Gmina Jeżowe
Miejscowość Cholewiana Góra
Prezes Michał Wasyliszyn
Numer KRS 0000018249
Rok założenia 1926
Typ jednostki S-1
Adres ul. Młynarze 27
37-430 Cholewiana Góra
Telefon 15 87 95 110

OSP Cholewiana Góra (Ochotnicza Straż Pożarna w Cholewianej Górze) - organizacja społeczna powstała w 1926 roku, zrzeszona w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Ochotnicza Straż Pożarna w Cholewianej Górze powstała w 1926 roku i jest jedną z najstarszych jednostek w gminie Jeżowe.

Dom strażaka

W 1954 roku ukończona została budowa murowanej remizy w Cholewianej Górze. W latach 1984-1989 poddano ją rozbudowie, dzięki czemu zyskano kolejne pomieszczenia na potrzeby jednostki oraz miejscowej ludności.

W latach 1991-1996 prezesem OSP Cholewiana Góra był Józef Miazgowicz, którego zastępował Bronisław Sudoł, natomiast naczelnikiem - Władysław Piróg.

W 1996 roku wybrany został nowy zarząd. Prezesem został Bolesław Miazgowicz. Naczelnikiem pozostał Władysław Piróg. 12 maja 1996 jednostka otrzymała sztandar. Jego fundatorem był Józef Drelich - ówczesny sołtys Cholewianej Góry. 30 maja 1997, na mocy decyzji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, jednostkę OSP Cholewiana Góra włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Samochód strażacki

W 2000 roku jednostka brała udział w zawodach krajowych w Częstochowie, gdzie zajęła 20. miejsce. Było to największe osiągnięcie drużyny, którą reprezentowali: Czesław Rurak – dowódca, Zbigniew Dudzik – mechanik, Adam Sudoł, Daniel Rurak, Witold Majowicz, Zbigniew Koc, Wojciech Dobrowolski, Czesław Piróg, Wiesław Puzio.

W 2000 roku dokonano wyboru nowego zarządu. Na stanowiskach prezesa i naczelnika pozostały dotychczasowe osoby. 7 czerwca 2001 jednostka została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego.

W roku 2004 przeprowadzona została gruntowna modernizacja i karosacja samochodu bojowego Star.

W 2010 roku przeprowadzono remont domu strażaka. W ramach prac docieplono budynek i wieżę oraz wykonano elewację, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, wykonano nowe posadzki, a także utworzono kotłownię gazową i zmieniono ogrzewanie z elektrycznego na gazowe. W 2012 roku w domu strażaka w Cholewianej Górze otwarty został Klub Młodego Strażaka, który obecnie jest prowadzony przez Stowarzyszenie Klubu Młodego Strażaka. Pomysłodawcą i inicjatorem powstania tej świetlicy był Bolesław Miazgowicz - prezes OSP. W urządzanie klubu włączyła się miejscowa młodzież. W 2017 roku wyremontowano wnętrze domu strażaka oraz wybrano prezesem Michała Wasyliszyna.

Baza techniczna

  • samochód marki Star
  • murowana remiza z boksem garażowym i dwiema salami świetlicowymi z zapleczem kuchennym
  • niezbędne wyposażenie (motopompa marki PO-5, pompy pływające marki Niagara i Froggy, agregat prądotwórczy i inne)


Klub Młodego Strażaka

Klub Młodego Strażaka

Od 2 stycznia 2012 w budynku domu strażaka w Cholewianej Górze funkcjonuje Klub Młodego Strażaka, który obecnie jest prowadzony przez Stowarzyszenie Klubu Młodego Strażaka. Inicjatorem jego powstania była Ochotnicza Straż Pożarna w Cholewianej Górze na czele z prezesem Bolesławem Miazgowiczem. Pomieszczenie, w którym powstał Klub, zostało odpowiednio wykończone i urządzone przez miejscową młodzież. Dużą pomocą okazało się pozyskane dofinansowanie ze środków unijnych. Oficjalne otwarcie Klubu miało miejsce 18 lutego 2012.

Młodzież zrzeszona w świetlicy organizuje lub współorganizuje szereg różnych wydarzeń. Do kalendarza na stałe wpisały się: obchody Dnia Dziecka, Kobiet i Chłopaka; zajęcia plastyczne; seanse filmowe; spotkania kobiet 40+; transmisje telewizyjne ważniejszych meczów piłki nożnej; próby lokalnego chórku; warsztaty fotograficzne i muzyczne. Wolontariusze zrzeszeni w Klubie włączają się także w organizację miejscowego pikniku rodzinnego.

Od początki działalności Klub jest na bieżąco doposażany i dostosowywany do potrzeb lokalnej społeczności. W połączeniu z sąsiadującą, za ścianą, biblioteką publiczną pełni on niejako funkcję domu kultury.

Młodzi ludzie, którzy aktywnie chcą spędzać czas i rozwijać lokalne środowisko, ustalili kilka ważnych działań, do których należą:

  • integracja miejscowej ludności poprzez inicjowanie przedsięwzięć społeczno-kulturalnych;
  • zwiększenie wrażliwości wśród mieszkańców na kulturę;
  • rozwijanie zainteresowań i umiejętności poprzez wszelakiego rodzaju warsztaty, zajęcia, gry, seanse filmowe, etc.itd.;
  • animowanie mieszkańców do podejmowania wspólnych działań kulturalnych;
  • wspieranie inicjatyw kulturalno-społecznych podejmowanych przez inne jednostki samorządowe, organizacje społeczne, zrzeszenia.

Facebook: Klub Młodego Strażaka, E-mail: remizclub@wp.pl


Logo ZOSP RP.jpg Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy Jeżowe
OSP Cholewiana Góra - OSP Groble - OSP Jata - OSP Jeżowe - OSP Krzywdy - OSP Nowy Nart - OSP Stary Nart - OSP Zalesie