Jan Krzyś
Jan Krzyś (ur. 27 grudnia 1920 w Jeżowem, zm. 7 grudnia 2016 w Nisku) – wielki jeżowski działacz, społecznik, długoletni prezes Spółdzielni Kółek Rolniczych w Jeżowem i kilkuletni wiceprezes Gminnej Spółdzielni w Jeżowem, kierownik Społecznego Komitetu Budowy Szkoły Średniej w Jeżowem, Zasłużony dla Gminy Jeżowe.
Jan Krzyś urodził się 27 grudnia 1920 w rodzinie rolniczej. Jego rodzice, obok małego gospodarstwa rolnego, mieli skromny warsztat tkacki. Przed wojną skończył 6 klas Szkoły Powszechnej w Jeżowem-Kameralnem, uczył się robienia koszyków i był robotnikiem drogowym. W czasie wojny, w listopadzie 1939 roku został aresztowany za posiadanie broni i do końca stycznia 1940 roku przebywał w więzieniu w Nisku. Następnie trafił jako robotnik przymusowy do austriackiej miejscowości Heiligeneich w gminie Atzenbrugg, gdzie przebywał w latach 1940-1945 u rodziny Serlothów. Stopniowo zyskał zaufanie i przyjaźń mieszkańców Heiligeneichu, toteż 14 kwietnia 1945, kiedy wracał do Polski, zyskał propozycje pracy, pozostania wśród nich. Zanim to nastąpiło, jeszcze przez kilka miesięcy – od 15 października 1944 do kwietnia 1945 roku pracował przy kopaniu rowów w miejscowości Eisenstadt, a potem Winden am See.
Do Jeżowego wrócił 10 maja 1945 roku. Przez kilka lat próbował uruchomić własne gospodarstwo w Malborku i podejmował różne prace na Ziemiach Odzyskanych. Ponownie w Jeżowem znalazł się w roku 1951, starając się odbudować małe gospodarstwo po rodzicach i włączając się w szereg działań, inicjatyw społecznych. W roku 1955 został wybrany wiceprezesem Gminnej Spółdzielni w Jeżowem i pracował na tym stanowisku do roku 1961, kiedy został prezesem Kółka Rolniczego, następnie zaś Spółdzielni Kółek Rolniczych. W tym czasie się dokształcał, kończąc Technikum Rolnicze w Bakończycach oraz trzymiesięczny kurs dla kadry kierowniczej. Prezesem Spółdzielni Kółek Rolniczych był przez 20 lat, do roku 1981, kiedy to przeszedł na emeryturę. Działalność społeczną na różnych polach prowadził cały czas – także po przejściu na emeryturę.
Już od czasów przedwojennych, za sprawą członków rodziny był zaangażowany w ruch ludowy na terenie Jeżowego. W roku 1946 został członkiem Stronnictwa Ludowego, potem działał w ZSL-u i PSL-u, którego aktywnym członkiem jest do dziś. Przez trzy kadencje był we władzach powiatowych ZSL-u w Stalowej Woli i Nisku.
W drugiej połowie lat 80. był prezesem Komitetu Gazyfikacji Jeżowego, zaś na początku lat 90. – prezesem Społecznego Komitetu Budowy Szkoły Średniej w Jeżowem. W roku 1974 odwiedził Heiligeneich i gminę Atzenbrugg – miejsca, w których przebywał w czasie wojny. Kolejne wizyty, odnowione dawne przyjaźnie i zawarte nowe, w tym z burmistrzem Atzenbrugga – Leopoldem Schmatzem, zaowocowały tym, iż w roku 1994 delegacja z gminy Atzenbrugg przyjechała do Jeżowego, co stało się zarazem początkiem partnerskiej współpracy i wymiany obu gmin, która trwa do dziś. 27 grudnia 2010 r. delegacja z austriackiej gminy przyjechała, aby uhonorować Jana Krzysia obchodzącego 90. urodziny.
W roku 1998 Janowi Krzysiowi przyznano tytuł i odznaczenie Zasłużony dla Gminy Jeżowe i trafił do Księgi Zasłużonych dla Gminy Jeżowe. Uzyskał także Złotą Odznakę Zasłużony dla Gminy Atzenbrugg.
Zmarł 7 grudnia 2016 w szpitalu w Nisku. Uroczystości pogrzebowe Jana Krzysia miały miejsce 12 grudnia 2016 w Jeżowem. Po mszy świętej w kościele Narodzenia NMP w Jeżowe jego ciało spoczęło na jeżowskim cmentarzu.