Józef Zygmunt
Józef Zygmunt (ur. 1908 w Koziarni, zm. 1986 w Stalowej Woli) – wieloletni kierownik (dyrektor) Szkoły Podstawowej w Jeżowem (1946-1973), wcześniej także Szkoły Podstawowej w Kamieniu, twórca szkolnictwa na poziomie ponadpodstawowym w Jeżowem oraz Uniwersytetu Powszechnego.
Urodził się 3 XII 1908 roku w Koziarni (obecny powiat niżański). Jego rodzice to Jan i Aniela z domu Reichert (która zmarła, gdy Józef miał 6 lat). Jego rodzeństwo to starszy brat Jan, który walczył w Legionach Piłsudskiego, oraz Maria i Wilhelm. Żoną Józefa Zygmunta była Janina Rakoczy z Żołyni, z którą miał syna Jerzego.
W latach 1929-1934 był nauczycielem Szkoły Powszechnej w Jeżowem, kierowanej przez Rudolfa Baumbergera. W lipcu 1946 roku został niejako namaszczony przez Baumbergera na kierownika szkoły, przychodząc do Jeżowego z Kamienia, gdzie takie stanowisko sprawował . Przez rok zastąpił go na tym stanowisku Kazimierz Grendel – wówczas kończył Józef Zygmunt wyższe studia pedagogiczne. Za sprawą mgra Józefa Zygmunta dokonał się niezwykły rozwój oświaty w Jeżowem. W 1948 roku doprowadził on do postawienia budynku szkolnego w Jeżowem-Kameralnem, w roku 1950 rozbudował budynek szkoły w Jeżowem-Centrum. W roku 1951 dzięki jego staraniom powstała, działająca kilka lat, Zasadnicza Szkoła Metalowa, w roku 1959 – dwuletnia Szkoła Przysposobienia Zawodowego o kierunku włókienniczo-odzieżowym, którą w roku 1961 zastąpiła trzyletnia Zasadnicza Szkoła Odzieżowa. Dokonał kolejnej rozbudowy szkoły w roku 1963, doprowadzając jednocześnie do powołania Szkoła Przysposobienia Zawodowego o kierunku rolniczym, a w roku 1970 – Zasadniczej Szkoły Rolniczej. W latach 1957-1973 dzięki niemu działał w Jeżowem Uniwersytet Powszechny prowadzony pod patronatem Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, który był jednym z najdłużej i najprężniej działających w skali województwa a nawet kraju, animując nie tylko działalność oświatową, ale i kulturalną wśród dorosłych mieszkańców Jeżowego. Wraz z kierowniczką OOM Marią Trześniowską opracował podręcznik dla uczniów „Sam to zrobię”, który został wydany w roku 1962 przez PZWS w Warszawie i stał się oficjalnym podręcznikiem, ponadto Ministerstwo Oświaty zaaprobowało jego prototypy pomocy naukowych.
Po przejściu na emeryturę w roku 1973 wciąż pozostawał aktywny, przyczyniając się między innymi do powołania w roku 1976 w Jeżowem – Zaocznego Technikum Rolniczego.
Zmarł 10 XI 1986 r. w Stalowej Woli.