Beata Romanek

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Dr Beata Romanek (ur. 1967) - doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki, nauczyciel, autorka publikacji poświęconych językowi współczesnego młodego pokolenia oraz szeroko rozumianej edukacji językowej.

Beata Romanek ukończyła Szkołę Podstawową w Jeżowem-Centrum, po czym kontynuowała w latach 1982-1986 naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Rudniku. W latach 1986-1991 studiowała filologię polską Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. W roku 1994 podjęła studia podyplomowe w WSP w Rzeszowie, które ukończyła w roku 1995. W okresie od czerwca 2000 roku do kwietnia 2001 roku napisała pracę doktorską na Wydziale Filologicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie i w 2001 roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa. W marcu 2009 Wydawnictwo Oświatowe FOSZE z Rzeszowa wydało jej pracę doktorską pt. Słownictwo obce w Trylogii Henryka Sienkiewicza w formie książki. Publikacja jest godna polecenia nauczycielom języka polskiego, uczniom szkół średnich, studentom i wszystkim, którzy kochają literaturę piękną.

W latach 1991-1997 Beata Romanek pracowała jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Jeżowem-Centrum, a następnie w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Starym Narcie (1997-2012). Zaraz po obronie pracy doktorskiej (od 2001) podjęła pracę jako adiunkt w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego, a w latach 2010-2012 jako starszy wykładowca w Instytucie Humanistycznym Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. Obecnie jest starszym wykładowcą na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego, w Katedrze Pedagogiki Rodziny.

W swoich licznych publikacjach Romanek podejmuje zagadnienia związane z przemianami we współczesnej polszczyźnie, kulturą języka oraz edukacją językową dzieci i młodzieży.