Muzeum Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
(dr)
(dr)
Linia 25: Linia 25:
 
Obiekt, w którym mieści się muzeum, powstał w latach [[1822]]-[[1824]]. Wybudowany został z cegły na zaprawie wapiennej i obustronnie otynkowany. W parterowym budynku mieściło się 8 pomieszczeń, w późniejszych latach dobudowano od strony południowej ganek, w którym usytuowano sanitariaty. Od czasu powstania, aż do lat osiemdziesiątych XX wieku, obiekt pełnił funkcję plebanii. Budynek został zbudowany w stylu eklektycznym.
 
Obiekt, w którym mieści się muzeum, powstał w latach [[1822]]-[[1824]]. Wybudowany został z cegły na zaprawie wapiennej i obustronnie otynkowany. W parterowym budynku mieściło się 8 pomieszczeń, w późniejszych latach dobudowano od strony południowej ganek, w którym usytuowano sanitariaty. Od czasu powstania, aż do lat osiemdziesiątych XX wieku, obiekt pełnił funkcję plebanii. Budynek został zbudowany w stylu eklektycznym.
  
Pierwszy remont budynku plebanii przeprowadzono około 1880 roku, a następny po roku 1920. Kapitalnego remontu obiektu dokonano w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku. Kilka lat później, po wybudowaniu przez [[Ludwik Bielawski|ks. Ludwika Bielawskiego]] nowej plebanii, najstarszy murowany obiekt w okolicy zakończył pełnić swoją pierwotną funkcję. Od tamtej pory ówczesny proboszcz zaczął gromadzić w dawnej plebanii figurki świątków, głównie Chrystusa Frasobliwego, tworząc Parafialną Izbę Sztuki Religijnej. Kolekcja [[Ludwik Bielawski|ks. Ludwika Bielawskiego]] stała się szybko dość pokaźna.
+
Pierwszy remont budynku plebanii przeprowadzono około 1880 roku, a następny po roku 1920. Kapitalnego remontu obiektu dokonano w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku. Kilka lat później, po wybudowaniu przez proboszcza [[Parafia Narodzenia NMP w Jeżowem|parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny]] w [[Jeżowe]]m [[Ludwik Bielawski|ks. prałata Ludwika Bielawskiego]] nowej plebanii, siedziba muzeum przestała pełnić swą pierwotną funkcję. Od tamtej pory w dawnej plebanii wspomniany duchowny zaczął gromadzić figury świętych, głównie Chrystusa Frasobliwego, kolekcja z czasem przybrała pokaźne rozmiary, dzięki czemu możliwe było utworzenie Parafialnej Izby Sztuki Religijnej.
  
Kolekcjoner, udzielając wywiadu do sandomierskiej edycji Gościa Niedzielnego (numer 1/641/2007), mówił, że zgromadził ponad 600 eksponatów, które pochodzą z różnych stron świata. Dawna plebania przerodziła się w Zbiornicę Sztuki Ludowej. Obiekt był zwiedzany sporadycznie, głównie przez dzieci i młodzież szkolną. Zmarły 20 lutego [[2008]] roku [[Ludwik Bielawski|ks. prałat Ludwik Bielawski]] wyraził w swoim testamencie wolę, by stworzona przez niego Zbiornica Sztuki Ludowej stała się obiektem kulturalnym gminy Jeżowe.
+
Ks. [[Ludwik Bielawski]], w wywiadzie udzielonym sandomierskiemu oddziałowi Gościa Niedzielnego (numer 1/641/2007), powiedział, że zgromadził ponad 600 eksponatów pochodzących z różnych stron świata. Budynek dawnej plebanii stał się Zbiornicą Sztuki Ludowej. Obiekt był zwiedzany sporadycznie głównie przez dzieci i młodzież. Zmarły 20 lutego [[2008]] r. prałat w swoim testamencie wyraził wolę, by stworzona przez niego Zbiornica Sztuki Ludowej stała się obiektem kulturalnym [[Gmina Jeżowe|gminy Jeżowe]].
  
Ks. [[Krzysztof Pałac]], następca ks. Ludwika Bielawskiego na stanowisku proboszcza [[Parafia Narodzenia NMP w Jeżowem|Parafii Narodzenia NMP w Jeżowem]], zaczął zabiegać w [[2008]] roku, aby obiekt został wpisany do rejestru [[Zabytki|zabytków]] województwa podkarpackiego, co stało się faktem 22 stycznia [[2009]] roku. Jesienią dokonano wymiany pokrycia dachowego, a w następnym roku przeprowadzono [[Fotoreportaż:Modernizacja muzeum w Jeżowem|modernizację budynku]], która zakończyła się 15 grudnia [[2010]]. Konserwacji zostały poddane eksponaty zgromadzone przez [[Ludwik Bielawski|ks. Ludwika]].
+
Następca [[Ludwik Bielawski|ks. Bielawskiego]], ks. [[Krzysztof Pałac]] w [[2008]] r. rozpoczął starania zmierzające do wpisania obiektu do rejestru zabytków województwa podkarpackiego. Efektem tych działań było wpisanie 22 stycznia [[2009]] r. zabytkowego obiektu do rejestru zabytków. Jesienią dokonano wymiany części dachu, w następnym roku przeprowadzono modernizację budynku, zakończoną 15 grudnia [[2010]] r. Konserwacji zostały poddane również eksponaty zgromadzone przez ks. prałata.
  
Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu Województwa Podkarpackiego udało się przekształcić dotychczasową Zbiornicę Sztuki Ludowej w nowoczesny ośrodek muzealny - Muzeum Figur Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem. Beneficjentem środków była [[Parafia Narodzenia NMP w Jeżowem]].
+
Modernizacja zabytkowej plebanii możliwa była dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu Województwa Podkarpackiego, których beneficjentem była [[Parafia Narodzenia NMP w Jeżowem]]. Dzięki temu Zbiornica Sztuki Ludowej przekształcona została w nowoczesną placówkę muzealną - Muzeum Figur Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem.
  
 
==Eksponaty==
 
==Eksponaty==

Wersja z 13:05, 10 maj 2011

Muzeum Figur Chrystusa Frasobliwego
Muzeum od frontu
Lokalizacja Jeżowe
Data otwarcia 30 maja 2011
Zakres zbiorów sztuka religijna i ludowa
Wielkość zbiorów ponad 600
Dyrektor ks. Krzysztof Pałac
Adres Jeżowe 238
37-430 Jeżowe
Strona internetowa
Zabytek.png

nr w rejestrze
zabytków:

A-22

Muzeum Figur Chrystus Frasobliwego w Jeżowem – placówka muzealna zlokalizowana w Jeżowem, powiecie niżańskim, województwie podkarpackim. Mieści się w budynku dawnej plebanii parafii Narodzenia NMP.

Historia obiektu

Obiekt, w którym mieści się muzeum, powstał w latach 1822-1824. Wybudowany został z cegły na zaprawie wapiennej i obustronnie otynkowany. W parterowym budynku mieściło się 8 pomieszczeń, w późniejszych latach dobudowano od strony południowej ganek, w którym usytuowano sanitariaty. Od czasu powstania, aż do lat osiemdziesiątych XX wieku, obiekt pełnił funkcję plebanii. Budynek został zbudowany w stylu eklektycznym.

Pierwszy remont budynku plebanii przeprowadzono około 1880 roku, a następny po roku 1920. Kapitalnego remontu obiektu dokonano w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku. Kilka lat później, po wybudowaniu przez proboszcza parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem ks. prałata Ludwika Bielawskiego nowej plebanii, siedziba muzeum przestała pełnić swą pierwotną funkcję. Od tamtej pory w dawnej plebanii wspomniany duchowny zaczął gromadzić figury świętych, głównie Chrystusa Frasobliwego, kolekcja z czasem przybrała pokaźne rozmiary, dzięki czemu możliwe było utworzenie Parafialnej Izby Sztuki Religijnej.

Ks. Ludwik Bielawski, w wywiadzie udzielonym sandomierskiemu oddziałowi Gościa Niedzielnego (numer 1/641/2007), powiedział, że zgromadził ponad 600 eksponatów pochodzących z różnych stron świata. Budynek dawnej plebanii stał się Zbiornicą Sztuki Ludowej. Obiekt był zwiedzany sporadycznie głównie przez dzieci i młodzież. Zmarły 20 lutego 2008 r. prałat w swoim testamencie wyraził wolę, by stworzona przez niego Zbiornica Sztuki Ludowej stała się obiektem kulturalnym gminy Jeżowe.

Następca ks. Bielawskiego, ks. Krzysztof Pałac w 2008 r. rozpoczął starania zmierzające do wpisania obiektu do rejestru zabytków województwa podkarpackiego. Efektem tych działań było wpisanie 22 stycznia 2009 r. zabytkowego obiektu do rejestru zabytków. Jesienią dokonano wymiany części dachu, w następnym roku przeprowadzono modernizację budynku, zakończoną 15 grudnia 2010 r. Konserwacji zostały poddane również eksponaty zgromadzone przez ks. prałata.

Modernizacja zabytkowej plebanii możliwa była dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu Województwa Podkarpackiego, których beneficjentem była Parafia Narodzenia NMP w Jeżowem. Dzięki temu Zbiornica Sztuki Ludowej przekształcona została w nowoczesną placówkę muzealną - Muzeum Figur Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem.

Eksponaty

Figurka Chrystusa Frasobliwego

Muzeum w Jeżowem jest jedyną placówką w Polsce posiadającą zbiory o tej tematyce. Zgromadzono tam wiele wspaniałych obrazów i rzeźb o treści religijnej. Większość eksponatów zgromadził założyciel jeżowskiego muzeum - ks. Ludwik Bielawski, będący w latach 1958-1994 proboszczem Parafii Narodzenia NMP w Jeżowem.

Początek dała figurka Chrystusa Frasobliwego, którą podarowała w 1948 roku księdzu Ludwikowi Bielawskiemu ludowa rzeźbiarka z Albigowej - Katarzyna Rzepka. Obecnie kolekcja liczy ponad 600 eksponatów, wśród których znajdują się głównie figurki rzeźbione w drewnie. Najwięcej jest wizerunków Chrystusa Frasobliwego - ponad 220. Oprócz figurek są też inne eksponaty. Można tu wymienić ikony Waleriana Kłosa z Lubaczowa, obrazy Zofii Partyki z Jeżowego, kolekcję krzyży, rzeźby Józefa Kopcia z Zalesia, siedem figur anonimowego autora z Kielecczyzny, kompozycję 35 figurek pod szkłem oraz rzeźbę Jerzego Dobrowolskiego przedstawiającą żołnierza polskiego.

Pośród zbiorów znajdziemy prawdziwe perełki. Z XVIII wieku pochodzą figury Jezusa, Matki Bożej i świętych. Są tam też dwa wizerunki Maryi, będące kopiami z 1450 roku oraz ikona Dobrego Pasterza z roku 1850, autorstwa Klaudiusza Zdęby.