Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
(zmiana zdjec)
m
Linia 52: Linia 52:
  
 
[[Plik:Kosciol-nnmp5.JPG|thumb|left|160px|Obecny [[Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem|kościół]]]]
 
[[Plik:Kosciol-nnmp5.JPG|thumb|left|160px|Obecny [[Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem|kościół]]]]
Od [[1907]] roku z parafii wydzielane były kolejno miejscowości, zaczynając od Kamienia. W latach [[1914]]-[[1928]] wybudowano obecny [[Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem|kościół]].
+
Od [[1907]] roku z parafii wydzielane były kolejno miejscowości, zaczynając od Kamienia. W latach [[1914]]-[[1923]] wybudowano obecny [[Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem|kościół]].
  
 
Od [[1958]] probostwo w parafii objął ksiądz [[Ludwik Bielawski]]. Z Jego inicjatywy w latach sześćdziesiątych przeprowadzono malowanie i wyposażenie kościoła, a w latach osiemdziesiątych wybudowano kaplicę na cmentarzu, kościół filialny oraz nową plebanię. W starej plebanii z [[1823]] roku Ksiądz prałat [[Ludwik Bielawski]] urządził [[Muzeum Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem|Muzeum Chrystusa Frasobliwego]].
 
Od [[1958]] probostwo w parafii objął ksiądz [[Ludwik Bielawski]]. Z Jego inicjatywy w latach sześćdziesiątych przeprowadzono malowanie i wyposażenie kościoła, a w latach osiemdziesiątych wybudowano kaplicę na cmentarzu, kościół filialny oraz nową plebanię. W starej plebanii z [[1823]] roku Ksiądz prałat [[Ludwik Bielawski]] urządził [[Muzeum Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem|Muzeum Chrystusa Frasobliwego]].

Wersja z 16:32, 15 sie 2010

Parafia Narodzenia NMP
Widok na wieże
Wyznanie rzymskokatolickie
Diecezja sandomierska
Dekanat rudnicki
Data Powołania 21 maja 1603
Miejscowość Jeżowe
Adres Jeżowe 238
37-430 Jeżowe
Telefon (+48) 15 8794310
Proboszcz ks. kan. Krzysztof Pałac
Wikariusze ks. dr Sylwester Serafin
ks. mgr Robert Zynwala
Liczba wiernych 3 630
Odpust parafialny 8 września
Strona internetowa parafii

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem - najstarsza parafia w Jeżowem, erygowana przez biskupa krakowskiego Bernarda Maciejowskiego, dnia 21 maja 1603 roku.

Od 25 października 2009 roku parafię tworzą następujące osiedla jeżowskie: Centrum, Grąd, Pikuły, Podborczyny, Poddaństwo, Podgórze, Podolszyny, Zabłonie, Zaborczyny (część) i Zaolszyny.

Msze Święte

  • Niedziele i święta: 7:00, 9:00, 11:00, 17:00 lub 17:30
  • Święta zniesione: 6:30 lub 7:00, 10:00, 17:00
  • Dni powszednie: 6:30, 17:00 lub 18:00

Grupy duszpasterskie

Duszpasterska Rada Parafialna, Liturgiczna Służba Ołtarza, Koła Żywego Różańca, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Przyjaciół WSD w Sandomierzu, Stowarzyszenie Małych Przyjaciół WSD w Sandomierzu, Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Chór Gaudeamus, Parafialny Zespół Caritas, Rodzina Przyjaciół Radia Maryja

Historia

Zanim w Jeżowem powstała pierwsza parafia, w 1592 roku do Jeżowego przeniesiony został rudnicki wikariusz ks. Paweł Królik, który miał zorganizować sprzęt potrzebny do wykonywania liturgii.

W 1603 roku wojewoda sandomierski Hieronim Gostomski zbudował na Górach Kościelnych w Jeżowem kaplicę pod wezwaniem Narodzenia Matki Boskiej, a biskup krakowski Bernard Maciejowski erygował przy niej 21 maja nową parafię. Rektorem kościoła w Jeżowem został ksiądz Stanisław z Łanów. Kościół otrzymał od starosty staw rybny w Pogoni (obecny Nowosielec). W 1604 roku do Jeżowego przybył na wizytację biskup. Kościół był wtedy drewniany, plebanem parafii był ksiądz Stanisław Dołęga, a wikarym Paweł Królik. Biskup, będąc w Jeżowem, zanotował, iż na terenie parafii znajduje się szkoła, plebania, dzwonnica (dwa małe dzwony) i cmentarz. W 1646 roku, za czasów proboszcza Waleriana Lubienieckiego, kościół został odnowiony. Parafia posiadała piwnicę, stodołę, spichlerz, dom plebański, szkołę powszechną, dzwonnicę i ogród. Na wyposażeniu kościoła były już kielichy z paterami, puszka srebrna, ornaty adamaszkowe i atłasowe, lichtarze mosiężne, 10 obrusów i księgi kościelne.

Kościół w roku 1915

W 1662 roku przy parafii istniał przytułek dla biednych. W 1720 roku za księdza Marcina Balickiego został zbudowany nowy, drewniany kościół, który służył wiernym do początku XX wieku. Kościół ten po wybudowaniu nowego murowanego, w 1923 roku został sprzedany do parafii Zarzecze koło Niska. Tamtejszy kościół znajdował się w miejscu obecnego. Nowy kościół w XVIII wieku został wyposażony w trzy ołtarze (1 duży i 2 małe), organy i chrzcielnicę, która do tej pory służy parafianom. W 1823 roku wybudowano nową murowaną plebanię. W 1856 roku, ówczesny proboszcz parafii, ksiądz Walenty Padowicz założył prywatną szkołę jednoklasową.

Obecny kościół

Od 1907 roku z parafii wydzielane były kolejno miejscowości, zaczynając od Kamienia. W latach 1914-1923 wybudowano obecny kościół.

Od 1958 probostwo w parafii objął ksiądz Ludwik Bielawski. Z Jego inicjatywy w latach sześćdziesiątych przeprowadzono malowanie i wyposażenie kościoła, a w latach osiemdziesiątych wybudowano kaplicę na cmentarzu, kościół filialny oraz nową plebanię. W starej plebanii z 1823 roku Ksiądz prałat Ludwik Bielawski urządził Muzeum Chrystusa Frasobliwego.

W 1994 roku obowiązki proboszcza po ks. Bielawskim przejął ks. Krzysztof Pałac. Dzięki niemu odrestaurowano wnętrze kościoła, odnowiono ołtarze, ambonę, konfesjonały i organy. W 2003 roku uroczyście świętowano jubileusz 400 lat Parafii Narodzenia NMP w Jeżowem. W 2008 roku dokonano wymiany konstrukcji dachowej i pokryto bachodachówką ówczesny kościół filialny Świętego Jana Chrzciciela w Jeżowem.

25 października 2009 roku bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz erygował w Jeżowem drugą parafię - Świętego Jana Chrzciciela, a dotychczasowy kościół filialny podniósł do rangi parafialnego. Granicą obu parafii stała się droga krajowa nr 19 w Jeżowem.