Ulica Sudoły

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Ulica Sudoły
Cholewiana Góra

Ulica Sudoły
Początek ulicy
Gmina Jeżowe
Miejscowość Cholewiana Góra
Liczba mieszkańców 131 (31.12.2020)
Długość nie dotyczy
Zakres numerów 1-33
Kod pocztowy 37-430 Jeżowe
Lokalizacja na mapach Google

Ulica Sudoły - nazwa przyjęta do meldunku osób zamieszkałych w Cholewianej Górze, w części wsi zwanej Sudołami, za wyjątkiem ulicy Ogrodowej. Sudoły sąsiadują bezpośrednio z Młynarzami i Pirogami.

Charakterystyka

Nazwę Ulica Sudoły wprowadzono w latach 70. XX wieku, kiedy to zmieniano numerację porządkową we wsi Cholewiana Góra. Stała się ona tożsama z używaną nazwą częścią wsi, czyli Sudołami. Nazwa ulicy nie określa zatem nazewnictwa konkretniej drogi (działki ewidencyjnej). Około 2000 roku z Sudołów wyodrębniono ulicę Ogrodową, która należy do części wsi o nazwie Sudoły, ale ma własną numerację nieruchomości.

Architektura sakralna

Przydrożny krzyż

Na Sudołach znajdują się dwa obiekty małej architektury sakralnej. Są to:

  • krzyż przydrożny - położony przy skrzyżowaniu ulicy Ogrodowej i głównej ulicy Sudołów. Obecny krzyż betonowy powstał po II wojnie światowej i w ostatnich latach został odnowiony. Początki krzyża w tym miejscu są jednak nieco starsze. Pierwotny krzyż powstał po I wojnie światowej jako wotum za uratowanie życia jego fundatorki - Katarzyny Piróg. Kobieta w młodym wieku wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Podczas podróży statkiem dopadła ją choroba morska. Obiecała sobie, że jeśli Bóg ocali jej życie, to jako wotum wdzięczności wybuduje przydrożną kapliczkę. Wróciła szczęśliwie, wyszła za mąż, a po ustaniu zawieruchy wojennej (po I wojnie światowej) ufundowała krzyż przydrożny.
  • figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej - została ustawiona w 2006 roku na podwórku państwa Kołodziejów. Żywiczną figurkę Matki Bożej fundatorzy zakupili w przyklasztornym sklepie w Leżajsku. W 2014 wykonano nad nią zadaszenie.

Drogi na Sudołach

Główna droga przez Sudoły

Główna droga Sudołów rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z Młynarzami i Pirogami. Jest położona na działce nr 1539, następnie skręca na działkę nr 1539, kontynuując przebieg przez działki nr 1517 i 1711.

Droga boczna

Przebiega przez działkę nr 1418. Swój początek bierze od głównej drogi Sudołów.

Droga do cmentarza

Biegnie od drogi bocznej na Sudołach aż do cmentarza. Przebiega przez działkę nr 1383. Dalszy odcinek stanowią Młynarze.

Droga w kierunku Pirogów

Droga przebiegająca po działce nr 1711, aż do skrzyżowania z drogą graniczną położoną na działce nr 1539. Dalszy odcinek stanowią już Pirogi. Została wyasfaltowana w 2019 roku.

Droga rozgraniczająca Sudoły i Pirogi

Położona na części działki nr 1539, biegnąca pomiędzy zabudowaniami i zadrzewieniami w kierunku pól. Została wyasfaltowana w 2019 roku.Ulice Cholewianej Góry

Buczki - Dudziki - Gęsiówka - Młynarze - Ogrodowa - Pielki - Pirogi - Stara Droga - Sudoły - Wójtowicze