Ulica Pirogi

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Ulica Pirogi
Cholewiana Góra

Ulica Pirogi
Droga powiatowa
Gmina Jeżowe
Miejscowość Cholewiana Góra
Liczba mieszkańców 159 (31.12.2020)
Długość nie dotyczy
Zakres numerów 1-37
Kod pocztowy 37-430 Jeżowe
Lokalizacja na mapach Google

Ulica Pirogi - nazwa przyjęta do meldunku osób zamieszkałych w Cholewianej Górze, w części wsi zwanej Pirogami lub Pierogami. Pirogi są najludniejszą ulicą i częścią Cholewianej Góry. Zabudowania ciągną się wzdłuż kilku dróg. Pirogi sąsiadują bezpośrednio z Młynarzami, Sudołami, Wójtowiczami, Buczkami i wsią Kamień.

Charakterystyka

Nazwę Ulica Pirogi wprowadzono w latach 70. XX wieku, kiedy to zmieniano numerację porządkową we wsi Cholewiana Góra. Stała się ona tożsama z używaną nazwą częścią wsi, czyli Pirogami (lub Pierogami wg TERYT). Nazwa ulicy nie określa zatem nazewnictwa konkretniej drogi (działki ewidencyjnej). Nazwa Pirogi pochodzi od dużej liczby mieszkańców o nazwisku Piróg. Na koniec 2012 roku Pirogi zamieszkiwało 160 osób. W kolejnych latach następował spadek mieszkańców. W 2019 roku ulicę zamieszkiwały 154 osoby.

Obiekty

Na Pirogach znajdują się:

 • sklep Emals
 • boisko piłkarskie
 • Otwarta Strefa Aktywności - altana, siłownia, plac zabaw
 • przystanek autobusowy
 • 3 krzyże przydrożne
 • kapliczka Matki Bożej Fatimskiej

Mała architektura sakralna

 • Krzyż przy drodze na Buczki i Wójtowicze
  Przypuszczalnie pierwszy, drewniany krzyż w tym miejscu został ustawiony pod koniec XIX wieku. Później, ze względu na warunki atmosferyczne i upływ czasu, dokonano wymiany krzyża na nowy. Ówczesny proboszcz ks. Marian Dul postanowił wznieść w tym miejscu krzyż metalowy, a po ustawieniu dokonał jego poświęcenia.
  Prawdopodobnie głównym powodem postawienia krzyża było pragnienie obecności Boga wśród społeczności lokalnej oraz brak kościoła w wiosce. Odgrywał on ważną rolę w kształtowaniu pobożności mieszkańców i wokół niego kształtowało się życie religijne, aż do czasu postawienia kościoła. W początkach powstania cała społeczność dbała o wspólne miejsce kultu. Z czasem zapominano, jedynie rodzina państwa Drelichów mieszkająca obok krzyża opiekowała się nim. Obecnie o krzyż troszczy się mieszkanka Pielków, która jest spokrewniona ze wspomnianą rodziną.
 • Krzyż przy wyjeździe w kierunku Dudzików
  Historia krzyża sięga roku 1950, kiedy to rodzina Pirogów z Kamienia-Podlesia została poproszona przez matkę, aby po jej śmierci postawić figurę. Kobieta pochodziła z Cholewianej Góry i jej córka, za zgodą państwa Kozdrowicz, wypełniła wolę matki i postawiła drewniany krzyż na ich polu. W 1997 roku krzyż uległ zniszczeniu. Najbliższa rodzina fundatorów już wymarła, więc rodzina Kozdrowiczów postawiła nowy, metalowy krzyż, który obecnie stoi. Opiekują się nim nowi fundatorzy.
 • Betonowy krzyż przy granicy z Młynarzami
  Pierwotnie krzyż w tym miejscu został ustawiony przed I wojną światową. Na prośbę mieszkańców Cholewianej Góry ustawił go Jan Miazgowicz. Początkowo krzyż była drewniany, a gdy spróchniał wybudowano nowy. Został ogrodzony niskim betonowym płotkiem. Wykonany jest z betonu, nie ma na nim żadnych napisów. Na co dzień jest przystrojony sztucznymi kwiatami. Obecnie opieką nad krzyżem zajmują się państwo Miazgowiczowie.
 • kapliczka Matki Bożej Fatimskiej
  Kapliczka została wybudowana w 2000 roku przez Franciszka Ruraka, właściciela posesji. Figurkę Matki Bożej zakupił w Leżajsku. Kapliczka powstała jako wotum wdzięczności za powrót do zdrowia żony fundatora.

Drogi na Pirogach

Zabudowania Pirogów skupiają się wokół kilku dróg:

Droga powiatowa nr 1086R

Ciągnie się ona od Młynarzów aż do Dudzików. To przy niej znajduje się sklep, Otwarta Strafa Aktywności, 2 krzyże przydrożne i kapliczka. Droga została całkowicie przebudowana w 2011 roku. Wtedy również powstał chodnik dla pieszych.


Droga gminna w kierunku Kamienia (dz. nr 1675)

Przy drodze znajdują się boisko piłkarskie, przystanek autobusowy i krzyż przydrożny.

Droga skrótowa na dz. nr 1676/5

Łączy ona drogę powiatową z drogą gminną w kierunku Kamienia. Została wyasfaltowana w 2018 roku.

Droga rozgraniczająca Pirogi i Sudoły

Położona na części działki nr 1539, biegnąca pomiędzy zabudowaniami i zadrzewieniami w kierunku pól. Została wyasfaltowana w 2019 roku.

Droga przez pola na dz. nr 1711

Jest kontynuacją drogi od Sudołów. Biegnie przez pola. Została wyasfaltowana w 2019 roku.
Ulice Cholewianej Góry

Buczki - Dudziki - Gęsiówka - Młynarze - Ogrodowa - Pielki - Pirogi - Stara Droga - Sudoły - Wójtowicze