Parafia Matki Bożej Różańcowej w Jacie

Z Encyklopedii Jeżowego
(Przekierowano z Parafia Jata)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Parafia Matki Bożej Różańcowej
w Jacie
Kościół
Kościół parafialny
Siedziba Jata
Adres Jata 8
37-430 Jeżowe
Telefon 15 879 62 45

Data powołania 23 września 1919
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja sandomierska
Dekanat Rudnik nad Sanem
Kościół Matki Bożej Różańcowej
Liczba wiernych 1 637 (2018)
Proboszcz ks. Janusz Depciuch
Patron Matka Boża Różańcowa
Odpust I niedziela października
Strona na Facebooku

Parafia Matki Bożej Różańcowej w Jacie (Parafia Jata) - parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu rudnickiego w diecezji sandomierskiej. Do parafii należą wsie: Jata, Sójkowa i Zalesie.

Msze Święte

  • Niedziele i święta: 8:00, 10:30
  • Święta zniesione: 9:00, 17:00
  • Dni powszednie: 7:00 lub 16:00 lub 17:00 lub 18:00

Grupy parafialne

Liturgiczna Służba Ołtarza, Koło Przyjaciół WSD, Koła Żywego Różańca, Adopcja Duchowa, Wspólnota dla Intronizacji NSJ, chór parafialny, duszpasterska rada parafialna

Historia

Parafia w Jacie została erygowana 23 września 1919 roku przez bp. przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara, który wydzielił ją z parafii Narodzenia NMP w Jeżowem. Proboszczem nowej parafii został wikariusz z Jeżowego, ks. Franciszek Haba. Pierwszą tymczasową kaplicę ufundowała Franciszka Adamczyk z Jaty. W 1921 roku nastąpiła zmiana proboszcza. Do parafii przybył ks. Stefan Zagalak, który piastował funkcję proboszcza do 1935 roku. Dzięki jego staraniom wybudowano duży, murowany kościół, który został poświęcony w 1932 roku.

W latach 1935 - 1940 proboszczem był ks. mgr Władysław Ziemski. Po nadejściu wojny kościół został zniszczony, budynki parafialne rozebrane, a mieszkańcy parafii wysiedleni.

Po wojnie parafianie wrócili z wysiedlenia i zbudowali kaplicę tymczasową w Jacie, a mieszkanie dla księdza w Zalesiu. W następnych trzech latach zbudowano mały kościół i plebanię na dawnym miejscu.

W latach 70. XX wieku parafianie pomyśleli o budowie nowego, większego kościoła. Projekt świątyni wykonał inż. Jerzy Noska z Jarosławia, po czym niezwłocznie przystąpiono do budowy. Nowy kościół został konsekrowany 17 października 1976 roku.

W 1993 roku proboszczem parafii został ks. Janusz Depciuch. Dzięki jego staraniom wykonano kompletny remont kościoła, zagospodarowano plac wokół kościoła i wybudowano dom parafialny.

W 2014 roku kościół parafialny został pokryty nową blachą, a w 2015 roku, dzięki pozyskanym środkom unijnym, Parafia wybudowała nowoczesny parking z oświetleniem. Jego otwarcie i poświęcenie miało miejsce 9 sierpnia 2015.

Księża

Duszpasterze

Dawni duszpasterze

  • Byli proboszczowie i administratorzy

Rodacy

  • ks. Henryk Czubak, ks. J. Przybysz