Dni Jeżowego

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Dni Jeżowego (Wakacjonalia, Dni Gminy Jeżowe) - impreza cykliczna, która odbywa się każdego roku w Jeżowem, począwszy od roku 1993. Jej głównym organizatorem jest Gminne Centrum Kultury.

Zwyczajowo impreza ma miejsce w ostatni weekend lipca - sobota i niedziela. Zdarzało się jednak, że odbywała się ona w pierwszy weekend lipca (2006), a także w pierwszej połowie sierpnia (np. 1993).

Wakacjonalia mają na celu zaprezentowanie miejscowości i gminy na zewnątrz. Na scenie występują często zespoły z zaprzyjaźnionych gmin zagranicznych - Atzenbrugga i Drohobycza. Do roku 2007 impreza była nazywana Małym Festiwalem Rocka. Od tamtej pory na jeżowskiej estradzie występują zarówno zespoły rockowe, jak i disco-polowe. Nie brakuje również występów kabaretowych i muzyki ludowej.

Wakacjonalia to największa impreza plenerowa w Jeżowem. W 2009 roku padł rekord - 5 tys. publiczności w sobotę, a 10 tys. w niedzielę.

Edycje imprezy

Edycja Data Nazwa Informacje Grafika
I 8 sierpnia 1993 Dzień Jeżowego
Jednodniowa impreza plenerowa, która odbyła się na stadionie Sparty w Jeżowem. Atrakcjami Dnia były: pompowanie i lot balonem, koncert orkiestry dętej, koncert Kapeli Jeżowianie, pokazy konnej pompy strażackiej, a także zawody rekreacyjno-sportowe.
II 1994
III 1995
IV 1996
V 26-27 lipca 1997 Dni Jeżowego '97
V edycja imprezy zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Jeżowem. Wzięło w niej udział kilka tysięcy mieszkańców gminy i okolic. Atrakcjami Dni były: wesołe miasteczko, rywalizacje sportowe, wystawa i licytacja prac plastycznych, koncert Kapeli Jeżowianie, występ Zespołu Pieśni i Tańca Nadzbuczanka z Tarnopola na Ukrainie. Imprezę zakończył festyn.
VI 25-26 lipca 1998 Dni Jeżowego '98
rganizatorem imprezy był tradycyjnie Gminny Ośrodek Kultury w Jeżowem i odbyła się na stadionie Sparty Jeżowe. Pierwszego dnia (od godz. 14:00) miały miejsce pokazy strażackie, rozegrano mecz pomiędzy Spartą a Oldbojami. Nie zabrakło przeciągania liny i innych konkurencji sportowych. Pierwszy dzień imprezy zwieńczył festyn z zespołem Mister Beat z Niska. Drugiego dnia impreza rozpoczęła się (godz. 13:00) od koncertu orkiestry dętej z Jeżowego i Kapeli Jeżowianie. Następnie zagrała kapela ludowa z Kamienia, po czym wystąpił zespół śpiewaczy z Dwikozów. Na scenie wystąpiła także kapela ludowa Majdaniarze z Nowej Sarzyny i zespół taneczny Sardian z miejscowego domu kultury. Późnym wieczorem publiczność zgromadziła się na dziecięcych prezentacjach wokalnych uczestników ze Stalowej Woli, recitalu Iwony Niedzielskiej i programie kabaretowym Marka Mality. Następnie koncertowały zespoły: Coma ze Stalowej Woli i Jacques de Lousse z Wrocławia. Festyn zorganizowano przy muzyce zespołu Joy ze Stalowej Woli. Atrakcjami święta Jeżowego były: wesołe miasteczko, przeloty helikopterem, loteria fantowa, wystawy rękodzieł i aukcja dzieł sztuki.
VII 1999
VIII 2000
IX 2001
X 2002
XI 19-20 lipca 2003 400 lat Parafii Jeżowe
XII 2004
XIII 30-31 lipca 2005 Słowianie w Europie - Wakacjonalia 2005
XIV 1-2 lipca 2006 Wakacjonalia 2006 - Lasowiackie Targi Turystyki
Dwudniowa impreza plenerowa zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury w Jeżowem w ramach partnerskiego projektu z Rejonem Drohobycz na Ukrainie. Impreza miała miejsce na stadionie Sparty. Rozpoczęła się od koncertu zespołu Resort, poprzez koncerty grup muzycznych Sami, Vir. Gwiazdą wieczoru był zespół Hetman. Drugi dzień imprezy rozpoczęło oficjalne otwarcie targów turystycznych i koncerty Orkiestry Dętej z Jeżowego, Kapeli i Zespołu Śpiewaczego Jeżowianie, a także program artystyczny zespołu tanecznego Sardian. Zaprezentowały się także zespoły ukraińskie: Werhowynka i Mariczka. Popołudniowy czas uświetnił kabaret Szara Eminencja. Wieczorem koncertowały zespoły" Sanktuarium oraz Ptaky. Dzieci mogły bawić się w lunaparku Bastion. W programie znalazły się także prezentacje ofert organizacji turystycznych, liczne konkursy i pokazy. Impreza była dofinansowana z funduszy UE w ramach programu PHARE 2003 - z tej okazji został wydany Lasowiacki Przewodnik Turystyczny LASOWIACY Kultura, Przyroda, Turystyka.
xv 28-29 lipca 2007 Wakacjonalia 2007
dwudniowa impreza plenerowa zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury w Jeżowem, która miała miejsce na stadionie Sparty Jeżowe. W sobotę koncertowały zespoły: KMM, At The Lake oraz gwiazda imprezy - zespół Oddział Zamknięty. Niedzielna część imprezy rozpoczęła się od występów zespołów z Jeżowego. Wieczór to czas koncertów zespołów: Happy End, Black Jak oraz Night Rider. Każdy dzień imprezy zakończyła dyskoteka. Atrakcją dla dzieci było wesołe miasteczko Bastion.
Wakacjonalia 2007
XVI 26-27 lipca 2008 Wakacjonalia - Dni Gminy Jeżowe 2008
Impreza plenerowa zorganizowana po raz kolejny przez Gminne Centrum Kultury w Jeżowem. Miała ona miejsce na stadionie Sparty Jeżowe. Pierwszego dnia koncertowały zespoły: No Fear, Jack Knife i Symphony. Gwiazdą wieczoru był zespół Totentanz, po którym zorganizowano dyskotekę. Drugi dzień imprezy rozpoczął koncert Orkiestry Dętej z Jeżowego. Wystąpiła Kapela Jeżowianie i chór Sonante z Krzeszowa. W międzyczasie przeprowadzono rozgrywki szachowe i pokazy iluzjonistyczne. Dla dzieci przygotowano program Bajlandia. Gwiazdą imprezy była Irena Jarocka. Wieczorem koncertował zespół discopolowy Impuls, po którym przygotowano pokaz fajerwerków. Imprezę zakończył festyn przy dźwiękach zespołu Atlantis. Imprezę uświetnił lunapark Bastion.
Wakacjonalia 2008
XVII 25-26 lipca 2009 Wakacjonalia - Dni Gminy Jeżowe 2009
Dwudniowa impreza plenerowa zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury w Jeżowem, która po raz pierwszy miała miejsce na boisku rezerwowym Sparty Jeżowe. W sobotni wieczór koncertowały zespoły rockowe: Pizza Łomot, No Name, Tymczasowi oraz No Fear, a także zespół discopolowy Skalar. Drugi dzień imprezy rozpoczęto od programów artystycznych i występów zespołów działających przy jeżowskim domu kultury i miejscowych placówkach. Później koncertował zespół folkowy Mariczka z Ukrainy. Następnie miał miejsce występ kabaretowy Waldemara Ochni i rewia kabaretowa Viva Miraż. Wieczorem na scenie wystąpił zespół Sky, a po nim gwiazda imprezy - zespół Sumptuastic, po czym miał miejsce pokaz sztucznych ogni. Późny wieczór upłynął w rytmach discopolowych zespołu Solaris. Imprezie towarzyszył II Plener Malarski Jeżowskie pejzaże i II Turniej Szachowy o puchar Wójta Gminy Jeżowe. Nie zabrakło wesołego miasteczka Bastion.
Wakacjonalia 2009
XVIII 24-25 lipca 2010 Wakacjonalia - Dni Gminy Jeżowe 2010
Dwudniowa impreza plenerowa zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury w Jeżowem, która miała miejsce na boisku rezerwowym Sparty Jeżowe. Na scenie wystąpiły między innymi: Maxel, Power Play, Paulla. Nie zabrakło zespołów lokalnych. Atrakcją dla dzieci było wesołe miasteczko Bastion. Imprezą towarzyszącą był III Plener Malarski Jeżowskie pejzaże. Rozegrano także III Turniej Szachowy o puchar Wójta Gminy Jeżowe.
Wakacjonalia 2010
XIX 23-24 lipca 2011 Wakacjonalia - Dni Gminy Jeżowe 2011
Wakacjonalia 2011
XX 21-22 lipca 2012 Wakacjonalia 2012 - XX Dni Jeżowego
Wakacjonalia 2012
XXI 27-28 lipca 2013 Wakacjonalia 2013 - Dni Gminy Jeżowe
Na scenie wystąpili m.in. Masters i Łukasz Zagrobelny. Imprezę poprzedził VI Plener Malarski Jeżowskie pejzaże.
Wakacjonalia 2013
XXII 26-27 lipca 2014 Wakacjonalia 2014 - Dni Gminy Jeżowe
Na scenie wystąpiły m. in.: Feel i Baciary.
Wakacjonalia 2014
XXIII 25-26 lipca 2015 Wakacjonalia 2015 - Dni Gminy Jeżowe
Na scenie wystąpiły m. in.: Lemon i Andre.
Wakacjonalia 2015