Tadeusz Różycki

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Tadeusz Różycki
Tadeusz Różycki z kard. Dziwiszem (http://tadeuszrozycki.blogspot.com)
Data urodzenia 12 stycznia 1947
Miejsce urodzenia Jeżowe
Zawód teolog, reżyser teatralny,
aktor, dziennikarz i fotoreporter
Strona internetowa

Tadeusz Różycki (ur. 12 stycznia 1947 roku w Jeżowem) - teolog, reżyser teatralny, aktor, dziennikarz i fotoreporter, podróżnik, członek Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie (APAJTE).

Tadeusz Różycki ukończył Wydział Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Akademię Sztuk Pięknych w zakresie sztuki sakralnej w Katowicach oraz teatrologię w Paryżu. Już w czasie studiów występował w teatrze Leszka Mądzika na KUL-u. W połowie lat 70. grupa teatralna pojechała do Francji z Misterium, w którym grał Różycki. Paryż spodobał mu się do tego stopnia, że postanowił tam wrócić. Do Francji wyjechał tuż przed ogłoszeniem w Polsce stanu wojennego w 1981 roku. Decyzję o pozostaniu tam podjął natychmiast. Dzięki pomocy znajomych zaadoptował się tam i rozwinął skrzydła.

W Paryżu stworzył własną grupę teatralną. Aktorów dobierał poprzez castingi. Grupa grała sztuki religijne według jego scenariuszy. Największe zainteresowanie budziły misteria, które były wystawiane po 4-5 razy tygodniowo. Stały się one tak znane, że zaproszenia do odegrania "Pasji" zaczęły napływać z całego świata. Ciekawostką jest fakt, iż Karol Wojtyła na krótko przed wyborem na papieża oglądał sztukę Misterium Męki Pańskiej Różyckiego. Wystawiał ponadto sztukę o świętej Faustynie Kowalskiej. We wszystkich przedstawieniach wcielał się w rolę Jezusa Chrystusa. Rola Zbawiciela przypadła mu także w sztuce "Gość nieoczekiwany", którą wyreżyserował Tomasz Białkowski. Warto zaznaczyć, że Tadeusz Różycki zagrał rolę Chrystusa już około tysiąca razy. Proponowano mu nawet wpis do Księgi Guinnessa, lecz odmawiał.

Kolejne zamiłowanie Tadeusza Różyckiego to podróże. Od lat uczestniczył w wielu podróżach apostolskich Jana Pawła II, a obecnie Benedykta XVI. Jest korespondentem wielu pism katolickich na całym świecie. Jego reportaże ukazują się głównie we francuskich pismach katolickich, m. in. w paryskim "Głosie Katolickim". Fotoreporter odbył wiele podróży do różnych krajów świata. Odwiedził 120 krajów, m. in. Timor Wschodni, Irak, Chiny, Rosję, Białoruś, Litwę, Ukrainę, Grecję, kraje afrykańskie. Ze swoich podróży przywozi wiele ciekawych informacji i pamiątek.

Jeżowianin nie zapomina również o Jeżowem, swojej rodzinnej miejscowości. Do miejscowego Muzeum podarował m. in. czaszkę z relikwiami św. Anastazego, przywiezioną z Góry Athos w Grecji oraz Pietę z XIX wieku, będącą kopią Matki Bożej Limanowskiej.