Michał Dudzik

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Michał Dudzik (ur. 1 października 1912 w Cholewianej Górze, zm. 17 grudnia 2012 w Cholewianej Górze) – wybitny skrzypek ludowy, jeden z ostatnich prawdziwych Lasowiaków.

Michał Dudzik rozpoczął grę na skrzypcach już na początku szkoły podstawowej. Grał on ze słuchu, naśladując ojca i brata. Prawdziwą naukę gry na tym instrumencie rozpoczął po ukończeniu czwartej klasy szkoły podstawowej. Uczęszczał on piechotą do Rudnika, gdzie pobierał lekcje u kierownika gimnazjum. Nauka trwała 6 miesięcy i kosztowała 2 złote za godzinę.

W latach 1930 - 1939 grywał on z zespołem Żakowscy z Korczowisk. Podczas II wojny światowej rodzina Dudzika została wysiedlona do Kamienia, gdzie grywał tylko okazjonalnie. Po zakończeniu wojny był członkiem zespołów kolędniczych w Cholewianej Górze i okolicach.

W latach 60. XX wieku Michał Dudzik występował z zespołem Cebule z Kamienia, a w latach 70. w zespole Jakubki z Jeżowego. Później były tylko występy okazjonalne.

W 1992 roku rozpoczął współpracę z domem kultury w Jeżowem, dzięki czemu stał się bardziej znany. Od tamtego czasu bierze udział w przeglądach, konkursach i festiwalach folklorystycznych, gdzie zdobywa nagrody i wyróżnienia.

W roku 2000 został laureatem XXXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, a w 2002 roku otrzymał nagrodę od wicemarszałka województwa podkarpackiego za długoletnią działalność artystyczną. Wydarzenie to zbiegło się z 90. rocznicą urodzin artysty.

Twórczość Michała Dudzika była dokumentowana przez TVP2, Program 1. Polskiego Radia, Radio Rzeszów, Radio Centrum, Radio Leliwa, a także przez etnografów i etnomuzykologów: dra Krzysztofa Ruszela, Alicję Haszczak i Jolantę Danak-Gajdę.