Artykuł: Swojski diabeł

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Książka na dziesięciolecie gazetki z Jeżowego
Nowa pozycja książkowa Ryszarda Mścisza

W tym roku mija 10 lat istnienia i ukazywania się gazetki Zespołu Szkół w Jeżowem – „Post Scriptum”. Dwukrotnie nagradzana jako najlepsza w Polsce, kilkakrotnie na Podkarpaciu, wielokrotnie w ścisłej czołówce ogólnopolskich konkursów i zawsze jako jedyna gazetka ponadgimnazjalna wychodząca w szkole wiejskiej – to wymiar sukcesu szkolnego pisemka z Jeżowego. Jubileusz został uhonorowany książką „Swojski diabeł i inne humoreski”, będącą wyborem humorystycznych tekstów, które przez lata ukazywały się w gazetce.

Numer 60., który ukaże się na początku czerwca będzie zamykał 10-lecie „Post Scriptum”. W sposób szczególny – w drukarni i sporym nakładzie – został wydany numer 50. gazetki. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy w Jeżowem i Starostwa Powiatowego w Nisku.

Opiekunem gazetki od samego początku jest polonista Ryszard Mścisz, który bywa jednocześnie poetą, publicystą, satyrykiem i regionalistą. Przez te 10 lat napisał on też szereg tekstów do gazetki, które w jakiś sposób uzupełniały artykuły, rysunki, komiksy i inne dzieła wielu uczniów wnoszących przez te lata swój wkład w dorobek i tradycję „Post Scriptum”. 22 marca 2012, w związku z jubileuszem gazetki ukazała się książka Ryszarda Mścisza „Swojski diabeł i inne humoreski”, która zawiera wybrane teksty publikowane w gazetce w latach 2003-2011. Są to opowiadanka – humoreski (między innymi w konwencji bajkowej), scenki dramatyczne (skecze), nawet jasełka ułożone dla uczniów (i kiedyś zagrane przez nich).

Teksty zawarte w liczącej 120 stron książce wydanej przez Wydawnictwo Sztafeta w Stalowej Woli mówią o relacjach damsko-męskich (szczególnie w związku z Dniem Kobiet), rzeczywistosci szkolnej i wiejskiej, są parodiami czy trawestacjami znanych seriali, filmów i książek, przynosząc pełne humoru spojrzenia na znane postaci i wydarzenia. Niekiedy ów humor jest delikatny i łagodny, innym razem drapieżny, wręcz ostry, ale wszystko to w gruncie rzeczy wynika z przyjętej konwencji i winno być traktowane z dużym dystansem, rezerwą, a odnośniki do rzeczywistości w zasadzie też objawiają się z przymrużeniem oka (przebijając się przez konwencję bajki czy parodiowanie znanych postaci i filmów).

Jakkolwiek „Swojski diabeł i inne humoreski” to kolejna autorska książka Ryszarda Mścisza (druga, po 10 latach, książka satyryczna), jednak w jakiejś mierze jest to dzieło związane z historią „Post Scriptum”. Nie tylko zresztą dlatego, że teksty pojawiły się w gazetkach, a ich autor to opiekun gazetki-jubilatki. Niektóre z tych tekstów zostały wzbogacone – podobnie jak w momencie ich publikacji w gazetce – rysunkami uczniów, zaś projekt okładki wykonał anglista Marek Piśko, który niejednokrotnie z gazetką współpracował jako autor komiksowych historyjek czy tekstu. Dwoje z autorów rysunków, Izabela Krasoń i Damian Olejarczyk, to już absolwenci szkoły, pozostali – Karolina Szewczyk, Agata Iskrzak, Mariola Bujak i Angelika Hurej-Dyrcz – chodzą obecnie do klasy trzeciej bądź drugiej jeżowskiego LO.

Książka mogła się ukazać dzięki wójtowi Gabrielowi Lesiczce i Radzie Gminy Jeżowe, należy im się zatem wyjątkowa wdzięczność za to, że zechcieli dostrzec i docenić wartość tego wspólnego dzieła Zespołu Szkół w Jeżowem. Wydany zbiór tekstów jest zaledwie namiastką tego, co ukazało się w dotychczasowych 58. numerach „Post Scriptum”. Jednakże zebranie w takiej publikacji tekstów literackich o podobnym charakterze dowodzi, że „Post Scriptum” zachowuje swoją wyjątkowość, stawiając nie tylko na formy dziennikarskie. Ta literackość stała się pewnym wyróżnikiem tej gazetki niemal od początku.

Książka „Swojski diabeł i inne humoreski” zawiera teksty opiekuna gazetki, ale można by również wydać obszerny tom z literackimi tekstami (tak prozatorskimi, jak i poetyckimi) kolejnych uczniowskich redaktorów i współpracowników redakcji. Być może kiedyś przyjdzie czas i pojawią się sprzyjające okoliczności, by taka książka się ukazała. Należy także wierzyć, że „Post Scriptum” wkroczy w nowe, również udane, dziesięciolecie działalności.

Ryszard Mścisz