Artykuł:Propozycje inwestycji mieszkańców 2015
Jesienią każdego roku przygotowywane są przyszłoroczne budżety jednostek samorządu terytorialnego, a także uchwalane fundusze sołeckie. To czas wielkiego planowania inwestycji, jakie będą realizowane w roku następnym na terenie danej gminy.
We wrześniu 2015 niezależny portal informacyjno-encyklopedyczny Jezowe24.pl podpytał mieszkańców gminy Jeżowe o propozycje inwestycji, a także o inne ciekawe pomysły, które mogłyby zostać zrealizowane w naszej małej ojczyźnie. Zaznaczono jednak, że pomysły te nie będą wiążące dla władz gminy, jednak mogą okazać się trafnymi i zostaną kiedyś wytypowane do realizacji. Inicjatywa zgłaszania pomysłów spotkała się z dość sporym zainteresowaniem wielu osób – zarówno młodych, jak i starszych mieszkańców Jeżowego i okolic. Propozycje dotyczyły wielu dziedzin.
Jednym z najczęściej poruszanych tematów była infrastruktura drogowa. Mieszkańcy dostrzegli potrzebę budowy ścieżki rowerowej lub poszerzenia drogi krajowej nr 19 na odcinku od Jeżowego do Kamienia. Inwestycja ta znacznie poprawiłaby bezpieczeństwo uczniów dojeżdżających rowerami do szkół, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego. Sójkowianie oraz mieszkańcy Jaty (zapewne także sołectwa Jeżowe-Kameralne) chcieliby przyspieszenia prac związanych z budową chodnika przy drodze wojewódzkiej na terenie ich sołectw. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do szkoły. Padła również propozycja budowy chodnika przy drodze gminnej na Zanawsiu w sołectwie Jeżowe-Podgórze, na odcinku od piekarni GS w kierunku oczyszczalni ścieków. Jedna z naszych czytelniczek poruszyła również problem tragicznego stanu nowej drogi wzdłuż rzeki w sołectwie Jeżowe-Centrum. Chodzi tutaj o drogę od stadionu w kierunku „krzyżówek”. Zaproponowała ona, by droga została przynajmniej dobrze utwardzona, a rosnące przy niej zadrzewienia zostały wycięte. Ze swej strony dodam również, iż remontu (utwardzenia) wymaga również droga gminna prowadząca od oddziału NBS do hotelu Magnat w Jeżowem. Mogłaby ona zostać wybrukowana. Innym zagadnieniem, jakie zostało do nas przesłane, jest oświetlenie ulic. Jeden z czytelników zaproponował przedłużenie oświetlenia przy drodze krajowej aż do stacji paliw. Kolejny czytelnik jest zdania, iż na terenie gminy Jeżowe powinno wykorzystać się odnawialne źródła energii do wykorzystania oświetlenia ulic. Zaproponował, aby zakupić latarnie z panelami słonecznymi oraz małymi wiatraczkami. Czytelniczka z sołectwa Jeżowe-Podgórze chciałaby, aby w jej sołectwie wprowadzone zostały nazwy ulic. Zapewne nazewnictwa wymagają wszystkie ulice położone w Jeżowem, co znacznie usprawniłoby poruszanie się po miejscowości.
Z zakresu ochrony środowiska poruszony został jeden temat. Najpilniejszym zadaniem jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Czytelnicy mieszkający w pobliżu oczyszczalni i rowu odprowadzającego „oczyszczoną” wodę do rzeki narzekają na nieprzyjemne zapachy oraz zanieczyszczanie wód rzeki nieczystościami. Zapewne sprawa ta jest znana władzom gminy, lecz wiąże się z wielomilionową inwestycją, na którą gminy po prostu nie stać.
Czytelnicy dostrzegli także potrzebę realizacji nowych zadań związanych z ochroną zdrowia. Zgłoszone zostało zapotrzebowanie na specjalistyczne gabinety lekarskie, wśród których wymieniono: okulistę, laryngologa, kardiologa, ginekologa i dermatologa. Jeden z czytelników wskazał nawet potrzebę budowy Domu Spokojnej Starości, argumentując ją starzejącym się społeczeństwem, a także nowymi miejscami pracy dla lekarzy, pielęgniarek oraz pracowników obsługi.
Wśród zadań związanych z oświatą poruszone zostały dwa tematy. Jeden z nich to zakup nowego autobusu szkolnego z powierzchnią reklamową do wynajęcia. Czytelnik zaproponował, by autobus reklamował lokalne firmy i usługi, dzięki czemu zarabiałby na swoje utrzymanie. Zaproponowane zostało także wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania szkół.
Młodzi ludzie widzą potrzebę rozbudowy infrastruktury sportowo-turystycznej. Jeden z czytelników poruszył temat naprawy altany w parku w Jeżowem, której dach ciągle przecieka. Młodzi chcieliby także, by w parku powstał Street Workout Park. Czytelnik wskazał popularność takich inwestycji dla młodzieży w innych gminach. Zaproponował także, by w ostateczności powstała siłownia plenerowa. Szperając w sieci można sprawdzić, iż Street Workout Park (urządzenia do ćwiczeń siłowych) to inwestycja, którą udałoby się zrealizować już za kilkanaście tysięcy złotych (ok. 12-15 tys. zł).
W trakcie przeprowadzonej inicjatywy zgłaszania pomysłów zaproponowane zostały także inwestycje związane z tworzeniem miejsc pracy poprzez przyciągnięcie inwestorów oraz budowa mieszkań komunalnych.
Myślę, że nasza akcja pobudziła wiele osób do myślenia. Cieszy fakt, iż mieszkańcy zgłosili wiele realnych pomysłów, które mają szansę realizacji w bliższym i dalszym okresie. Serdecznie dziękujemy za wszystkie maile. Za jakiś czas postaramy się ponownie zapytać Państwa o Wasze pomysły inwestycyjne, a tym samym na sposoby i kierunki rozwoju gminy Jeżowe.