Ulica Wójtowicze

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Ulica Wójtowicze
Cholewiana Góra

Ulica Wójtowicze
Widok od strony Młynarzów
Gmina Jeżowe
Miejscowość Cholewiana Góra
Liczba mieszkańców 97 (31.12.2020)
Długość nie dotyczy
Zakres numerów 1-26
Kod pocztowy 37-430 Jeżowe
Lokalizacja na mapach Google

Ulica Wójtowicze - nazwa przyjęta do meldunku osób zamieszkałych w domach położonych w centralnej części Cholewianej Góry, w części wsi zwanej Wójtowiczami. Zabudowania Wójtowiczów położone są pomiędzy Młynarzami i Pirogami (od których oddziela je rzeka) a Buczkami (które oddziela droga asfaltowa).

Charakterystyka

Nazwę Ulica Wójtowicze wprowadzono w latach 70. XX wieku, kiedy to zmieniano numerację porządkową we wsi Cholewiana Góra. Stała się ona tożsama z używaną nazwą częścią wsi, czyli Wójtowiczami. Nazwa ulicy nie określa zatem nazewnictwa konkretniej drogi (działki ewidencyjnej).

Dojazd do większości zabudowań Wójtowiczów stanowi droga położona na działce nr 1329, która jest ich główną ulicą. Dodatkowy dojazd stanowi droga graniczna na działce 1270. Do niektórych domów dojeżdża się drogami gruntowymi od strony Młynarzów.


Na Wójtowiczach znajdują się:

  • krzyż przydrożny - wybudowany został w latach 80. XX wieku przy granicy z Buczkami. Mieszkaniec wioski, Michał Kowal, postawił go w tym samym miejscu, gdzie wcześniej stał krzyż drewniany. Pierwotny krzyż został ustawiony jeszcze przed I wojną światową na pamiątkę tragicznej śmierci innego mieszkańca Cholewianej Góry, który w miejscu tym spadł z wozu konnego.
  • kompleks boisk sportowych - boiska o sztucznej nawierzchni i ze sztucznym oświetleniem powstały w 2019 roku na błoniach, gdzie wcześniej znajdowały się nieurządzone boiska do piłki nożnej i siatkowej. Nowo wybudowany kompleks o nawierzchni poliuretanowej o wymiarach 26x48 m znacząco poprawił warunki gier zespołowych dla mieszkańców wioski oraz uczniów miejscowej szkoły podstawowej.


Galeria

Droga graniczna rozdzielająca Wójtowicze i Buczki

Wójtowicze łączą się bezpośrednio z Buczkami. Granicę stanowi asfaltowa droga gminna przebiegająca przez działkę nr 1270. Została ona wyasfaltowana w 2016 roku.


Ulice Cholewianej Góry

Buczki - Dudziki - Gęsiówka - Młynarze - Ogrodowa - Pielki - Pirogi - Stara Droga - Sudoły - Wójtowicze