Ulica Stara Droga

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Ulica Stara Droga
Cholewiana Góra

Ulica Stara Droga
Widok od strony zachodniej
Gmina Jeżowe
Miejscowość Cholewiana Góra
Liczba mieszkańców 46 (31.12.2020)
Długość nie dotyczy
Zakres numerów 1-9
Kod pocztowy 37-430 Jeżowe
Lokalizacja na mapach Google

Ulica Stara Droga - nazwa przyjęta do meldunku osób zamieszkałych w domach położonych w Cholewianej Górze, w części wsi o nazwie Stara Droga.

Charakterystyka

Nazwę Ulica Stara Droga wprowadzono w latach 70. XX wieku, kiedy to zmieniano numerację porządkową we wsi Cholewiana Góra. Stała się ona tożsama z używaną wcześniej nazwą części wsi, czyli Starą Drogą. Nazwa ulicy nie określa zatem nazewnictwa konkretniej drogi (działki ewidencyjnej).

Większość domów Starej Drogi jest położona przy drodze powiatowej nr 1087R relacji Jeżowe-Wola Raniżowska. Do innych dojeżdża się drogą gruntową położoną już w obrębie ewidencyjnym Nowy Nart lub od ulicy Młynarze. Stara Droga sąsiaduje bezpośrednio z wsią Nowy Nart oraz jest przedłużeniem ulicy Gęsiówka.

W latach 2000 roku ulicę zamieszkiwały 52 osoby. W kolejnych latach liczba mieszkańców zmalała. Istnieje jednak szansa, iż w przyszłości liczba mieszkańców będzie się zwiększać, ponieważ rozbudowywana jest infrastruktura drogowa. W 2018 roku wyasfaltowano drogę prowadzącą od ulicy Młynarze.

Przy Starej Drodze znajdują się:

  • przystanek autobusowy
  • figura Matki Bożej Fatimskiej - została ustawiona na murowanym postumencie na początku lat 80. XX wieku, w ogrodzie państwa Koc. Jej głównymi fundatorami byli: Władysław Koc, Bronisław Koc i Jan Koc - mieszkańcy ulicy. Pozostała ludność Starej Drogi zaangażowała się w bezinteresowną pomoc przy powstaniu kapliczki. Głównym celem jej budowy była możliwość integracji społeczeństwa ulicy - głównie ludzi starszych - na modlitwie, nabożeństwach majowych oraz różańcowych. Poświęcenia figurki dokonał ks. Mieczysław Pudełkiewicz.

GaleriaUlice Cholewianej Góry

Buczki - Dudziki - Gęsiówka - Młynarze - Ogrodowa - Pielki - Pirogi - Stara Droga - Sudoły - Wójtowicze