Ulica Dudziki

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Ulica Dudziki
Cholewiana Góra

Ulica Dudziki
Panorama Dudzików
Gmina Jeżowe
Miejscowość Cholewiana Góra
Liczba mieszkańców 15 (31.12.2020)
Długość nie dotyczy
Zakres numerów 1-4
Kod pocztowy 37-430 Jeżowe
Lokalizacja na mapach Google

Ulica Dudziki - nazwa przyjęta do meldunku osób zamieszkałych w domach położonych w południowo-zachodniej części Cholewianej Góry, w części wsi (a właściwie przysiółku) o nazwie Dudziki. Jest jedną z najmniej zaludnionych i zabudowanych ulic wioski. Sąsiadują bezpośrednio z Nowym Nartem i Kamieniem.

Charakterystyka

Nazwę Ulica Dudziki wprowadzono w latach 70. XX wieku, kiedy to zmieniano numerację porządkową we wsi Cholewiana Góra. Stała się ona tożsama z używaną nazwą częścią wsi, czyli Dudzikami. Nazwa ulicy nie określa zatem nazewnictwa konkretniej drogi (działki ewidencyjnej). W 1980 roku w urzędowym wykazie nazw miejscowości Dudziki ujęto jako część miejscowości. Biorąc jednak pod uwagę położenie na polach i znaczne oddalenie od zabudowań wsi, w rzeczywistości Dudziki należałoby traktować jako przysiółek.

Do Dudzików można dojechać drogami asfaltowymi od ulicy Pirogi lub od strony Kamienia. Zabudowania Dudzików położone są przy drodze stanowiącej działkę nr 1323/1 w miejscowości Kamień, która została nazwana jako ulica Myśliwska.

W przeszłości Dudziki nazywane były jako Chudyki. Takie określenie występuje również na starych mapach.

W 2020 roku przy tej ulicy znajdowały się 4 domy.

Architektura sakralna

Na Dudzikach znajduje się metalowy krzyż przydrożny ustawiony na betonowym cokole. Ufundowała go w 1994 roku Katarzyna Pielka, która miała wówczas niespełna 100 lat (urodzona w 1983 roku). Poświęcił go ks. Michał Rurak - rodak z Cholewianej Gór, a zarazem wnuk fundatorki. Krzyż jest wotum wdzięczności Bogu za powrót rodziny z wysiedlenia z Kamienia i Korczowisk oraz za uratowanie rodziny Pielków od nieszczęść w czasie II Wojny Światowej. Obecnie opiekuje się nim rodzina fundatorki oraz właściciele nieruchomości - państwo Rurakowie.


Galeria


Ulice Cholewianej Góry

Buczki - Dudziki - Gęsiówka - ks. Mariana Dula - Młynarze - Ogrodowa - Pielki - Pirogi - Stara Droga - Sudoły - Wójtowicze