Krzysztof Pastuszak

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
ks. Krzysztof Pastuszak
Ks. Pastuszak na konferencji naukowej (2006)
Data i miejsce
urodzenia
10 października 1936
Jędruszkowice
Data i miejsce
śmierci
20 kwietnia 2020
Krościenko Wyżne
Proboszcz
parafii Niepokalanego Serca
Najświętszej Maryi Panny
w Cholewianej Górze
Okres sprawowania 1973 - 1981
Święcenia kapłańskie 12 czerwca 1960
Przemyśl

Ks. mgr Krzysztof Pastuszak (ur. 10 października 1936 w Jędruszkowcach, zm. 20 kwietnia 2020 w Krościenku Wyżnym) – polski duchowny katolicki, kanonik honorowy Jarosławskiej Kapituły Kolegiackiej, w latach 1973 - 1981 proboszcz parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Cholewianej Górze.

Ks. Krzysztof Pastuszak urodził się 10 października 1936 roku w Jędruszkowcach koło Sanoka. Jego rodzicami byli Władysław Pastuszak i Helena z domu Babiak. Kształcił się w sanockich szkołach: Szkole Podstawowej im. Grzegorza z Sanoka i Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza. Jako młody chłopak pomagał w piekarni i za swoją pracę codziennie otrzymywał wynagrodzenie w postaci chleba i 10 bułek (dla każdego domownika po jednej). W latach 1954-1960 kontynuował naukę w Instytucie Teologicznym w Przemyślu. Święcenia kapłańskie z rąk biskupa Franciszka Bardy otrzymał 12 czerwca 1960 roku w katedrze przemyskiej.

Jako neoprezbiter został skierowany do pracy w parafii Trześń k. Sandomierza. Była to wówczas duża, 6-tysięczna parafia obejmująca również Sandomierz-Nadbrzezie. Opiekował się tam grupą ministrantów, z których kilku wybrało później drogę kapłańską. W Trześni posługiwał do 1962 roku. Przez współpracowników był wspominany jako człowiek wielkiego serca i ogromnej życzliwości.

Następnie pracował w parafiach Mrzygłód, Lutcza, Chmielnik (1963-1964), Krzywcza, Narodzenia NMP w Jeżowem (lata 60. XX wieku), Ustrzyki Dolne, Zgłobień, Gorzyce, Samoklęski i Lesko. W 1973 roku ukończył studia magisterskie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z zakresu liturgiki. W tym samym roku został proboszczem parafii Cholewiana Góra.

Ks. Pastuszak pracę duszpasterską w Cholewianej Górze rozpoczął od generalnego remontu kościoła, plebanii i budynku gospodarczego. W kościele zainstalowano ogrzewanie elektryczne i nagłośnienie, wymieniono instalację elektryczną, wzmocniono fundamenty i ściany świątyni, a także wykonano nową elewację. Dzięki ks. Krzysztofowi zagospodarowano także plac wokół kościoła, wykonano asfaltową drogę procesyjną, zbudowano cztery ołtarze polowe, ogrodzono plac kościelny i wykonano parking naprzeciwko kościoła. Z inicjatywy tegoż proboszcza budynek gospodarczy został zamieniony na garaż, magazyn i salkę katechetyczną. 3 lipca 1977 roku proboszcz powołał do życia radę duszpasterską. Po raz pierwszy w historii parafii zorganizował jasełka.

Ks. Krzysztof Pastuszak był proboszczem w Cholewianej Górze do 20 czerwca 1981 roku. Później bowiem został wysłany na misje do Kamerunu Południowego, gdzie spędził dwa lata. W Belgii rozpoczął pracę i działalność duszpasterską od 1983 roku. Proboszczem parafii Loupoigne-Loncee-Fonteny był do roku 1989, następnie został proboszczem w Ohain i pracował w Instytucie Duszpasterstwa Emigracyjnego. Założył pismo „En Router”, skutecznie bronił kościołów w Belgii przeznaczonych do rozbiórki. Pomagał materialnie księżom z diecezji sandomierskiej, którzy budowali kościoły w Polsce. Otrzymał liczne odznaczenia i medale.

Za sprawą ks. Krzysztofa Pastuszaka w Jeżowem istnieje dom zakonny Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Kapłan pracując w Jeżowem i Cholewianej Górze nawiązał liczne kontakty, był bardzo lubiany w okolicy. Jedna z mieszkanek Jeżowego podarowała mu swoją nieruchomość. Kapłan przekazał ją Zgromadzeniu Sióstr od Aniołów, które w 2018 roku utworzyło Anielskie Centrum Integracji skupiające Przedszkole oraz Dom Pomocy Społecznej u Aniołów w Jeżowem.

Ks. Krzysztof Pastuszak to nie tylko kapłan, misjonarz i podróżnik. Pokochał również sztukę, którą najczęściej próbował ocalić przed zniszczeniem. W swojej kilkudziesięcioletniej pracy duszpasterskiej zgromadził około stu symbolicznych przedstawień Jezusa Ukrzyżowanego oraz figurek Chrystusa Frasobliwego. Najczęściej zostały one wyrzucone przez właścicieli lub podrzucane do kościołów. Kapłan gromadził także szopki z różnych stron świata. Kolekcję krzyży oraz przedstawień zafrasowanego Jezusa, a także ponad 300 szopek pochodzących ze 115 krajów podarował w 2007 roku ordynariuszowi diecezji kieleckiej, który zbiór ten przekazał do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach. Kapłan napisał kilka książek oraz malował obrazy.

Od 2015 roku, jako emeryt, służył pomocą duszpasterską w parafii Świętego Marcina w Krościenku Wyżnym.

Zmarł podczas snu 20 kwietnia 2020 w Krościenku Wyżnym. Pogrzeb kapłana miał miejsce 23 kwietnia 2020 w Krościenku Wyżnym. Po mszy świętej ciało ks. Pastuszaka złożono na cmentarzu parafialnym w Krościenku Wyżnym.

Pełnione funkcje

 • kapelan Jana Pawła II od 1997 roku;
 • wikariusz biskupa Odessy Bronisława Bernackiego do kontaktów zagranicznych od 2003 roku;
 • obdarowany przywilejem rokiety i mantolety przez abpa Ignacego Tokarczuka z Przemyśla na wzór kanoników kapituły katedralnej za pomoc chorym kapłanom i opiekę nad nimi – 12 VI 1990;
 • kanonik honorowy Kapituły Jarosławskiej od 1993 roku;
 • kanonik honorowy Kapituły Katedralnej w Kielcach z nadania ks. bpa Kazimierza Ryczana od 1997 roku;
 • kapelan Zakonu św. Jana Jerozolimskiego (od 1984);
 • członek Konfraterni OO. Paulinów na Jasnej Górze (od 1993).

Twórczość i zainteresowania

 • autor książek popularnonaukowych: „Żniwiarze Pana”, „Halinka - radość życia”, Zaślubieni Życiu”, „Ogień wichrem gnany”, „Podniebne loty”;
 • malarz akwarelista: kapliczki Podkarpacia i Podhala, kwiaty i pejzaże polskie - do obejrzenia w Anielskim Centrum Integracji w Jeżowem;
 • kolekcjoner bożonarodzeniowych szopek (325 sztuk ze wszystkich kontynentów ) i krzyży na wystawie „Porzucony Krzyż” do obejrzenia w podziemiach sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach.

Medale

 • Medal Honorowy za zasługi dla KUL-u w 1994 roku;
 • Medalem za pomoc Kościołowi na Wschodzie (2003);
 • Medalem Wdzięczności Polonii Niemieckiej za „słowa i czyny” dla Narodu (2006).Poprzednik
Józef Szary
Proboszcz
parafii Niepokalanego Serca NMP w Cholewianej Górze

1973 - 1981
Następca
Mieczysław Pudełkiewicz