Łętownia

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Łętownia
Torowisko w Łętowni
Torowisko w Łętowni

Województwo podkarpackie
Powiat niżański
Gmina Jeżowe

Rodzaj miejscowości osada
Obręb geodezyjny Groble
Sołectwo Groble, Krzywdy

Kod pocztowy 37-430 Jeżowe
Numer kierunkowy (+48) 15
Tablica rejestracyjna RNI
Współrzędne
geograficzne
50° 21′ 49″ N
22° 15′ 23″ E
Populacja (31.12.2020)
Liczba ludności (stała) 6


Łętownia - osada, kiedyś osada kolejowa, w gminie Jeżowe, województwie podkarpackim. Miejscowość należy do obwodu geodezyjnego Groble oraz do sołectw Groble i Krzywdy.

Historia

Nie jest znana dokładna data powstania Łętowni w gminie Jeżowe. Zapewne została ona wydzielona ze wsi Łętownia w gminie Nowa Sarzyna w II połowie XX wieku, kiedy miały miejsce zmiany administracyjne granic miejscowości oraz gmin.

Obiekty

Osada Łętownia to tereny obejmujące stację kolejową oraz obiekty znajdujące się w jej otoczeniu. W Łętowni znajduje się Terminal Paliw Trios (kiedyś Maante) z doprowadzonymi do niego torami. W niedalekim sąsiedztwie położone są zabudowania zakładu produkcyjnego firmy Wilimex.

Adresy

Łętownia nie posiada własnej numeracji adresowej. Osada położona jest na terenie jednostki ewidencyjnej Groble, więc wydawać by się mogło, iż posiada adresy tej wioski. Sprawa od lat nie jest jednak rozstrzygnięta. Na terenie Łętowni występują adresy Grobel oraz Krzywd:

  • Krzywdy 227;
  • Krzywdy 228;
  • Groble 1W;
  • Groble 1Z.

W celu uporządkowania (ujednolicenia) numeracji nieruchomości należałoby wprowadzić oddzielną numerację porządkową dla Łętowni lub przekształcić osadę Łętownia w przysiółek Grobel, co byłoby zgodne z obrębem ewidencyjnym. I to ta druga opcja byłaby zapewne najbardziej odpowiednia w tym przypadku.

Ludność

Osada Łętownia nie jest miejscowością statystyczną, dla której byłyby prowadzone oddzielnie rejestry dotyczące meldunków. Mieszkańcy Łętowni meldowani są pod numerami domów innych miejscowości - Grobel oraz Krzywd, których to numeracja występuję na terenie tej osady. Na koniec 2020 roku tamtejsza ludność zameldowana była pod dwoma numerami domów z Krzywd i pod jednym numerem domu z Grobel. Łącznie mieszkało tam 6 osób. Oficjalnie są to jednak mieszkańcy dwóch wspomnianych wiosek.Galeria


Herb Jeżowego.png Gmina Jeżowe
Cholewiana Góra - Groble - Jata - JEŻOWE - Krzywdy - Łętownia - Nowy Nart - Pogorzałka - Sójkowa - Stary Nart - Zalesie