Szkoła Podstawowa w Starym Narcie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
(m)
(m)
 
Linia 26: Linia 26:
 
|-
 
|-
 
|Liczba uczniów
 
|Liczba uczniów
|117<small>(2017/2018)</small>
+
|117 <small>(2017/2018)</small>
 
|-
 
|-
 
|Liczba klasopracowni
 
|Liczba klasopracowni

Aktualna wersja na dzień 20:39, 30 wrz 2017

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Marii Konopnickiej
w Starym Narcie


[[|270px|Budynek szkolny]]
Budynek szkolny
Typ szkoły szkoła podstawowa
Patron szkoły Maria Konopnicka
Miejscowość Stary Nart
Data powstania koniec XIX w.
Dane statystyczne
Liczba oddziałów 11 (2017/2018)
Liczba uczniów 117 (2017/2018)
Liczba klasopracowni 12

Dyrektor Zygmunt Kowalski

Adres Stary Nart 57B
37-430 Jeżowe
Telefon/fax 15 87 95 114
Lokalizacja
{{#display_map:50.355814,21.995564|title=Szkoła Podstawowa w Starym Narcie|width=270|height=200|service=osm|zoom=40}}
Strona internetowa szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Starym Narcie - szkoła podstawowa położona w centralnej części wsi Stary Nart. W latach 2008-2017 wchodziła w skład Zespołu Szkół w Starym Narcie.

Do obwodu szkoły należą dzieci z miejscowości Nowy Nart i Stary Nart.

Historia

Początki szkoły w Starym Narcie nie są w dalszym ciągu znane. Pierwsze wzmianki, jakie zostały odnalezione, datują szkołę w końcu XIX wieku. Wszelkie materiały dokumentujące historię szkoły zaginęły w czasie II wojny światowej. Również w tym okresie przestała czasowo funkcjonować szkoła, której budynek został rozebrany i wywieziony przez Niemców.

Budynek dawnej szkoły (2010)

Po wojnie szkoła wznowiła swoją działalność. Na szkołę zaadaptowany został stary, murowany budynek z użytkowym poddaszem, w którym lekcje były prowadzone przez następne kilkadziesiąt lat. Następnie obiekt ten zaczął służyć miejscowej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej.

W 1981 roku, z inicjatywy mieszkańców Starego Nartu, rozpoczęto budowę dużego, trzykondygnacyjnego budynku szkolnego z częściowym podpiwniczeniem. Inwestycję ukończono w 1990 roku. W grudniu tamtego roku możliwe było przeniesienie szkoły i rozpoczęcie nauki w nowym obiekcie.

1 września 1999 weszła w życie reforma oświatowa zmieniająca dotychczasowe funkcjonowanie szkół. W ramach tych zmian ośmioklasowa szkoła podstawowa w Starym Narcie przekształcona została w szkołę sześcioklasową. Ponadto na bazie tej szkoły utworzono tymczasowy, zamiejscowy oddział jeżowskiego gimnazjum, który miał funkcjonować do czasu ukończenia budowy Gimnazjum Gminnego w Jeżowem.

31 sierpnia 1999 działalność zakończyła filialna szkoła podstawowa w Nowym Narcie, która była filią szkoły w Starym Narcie. Powodem jej likwidacji był niż demograficzny. Uczniów przeniesiono wówczas do macierzystej placówki.

Po 16 latach działalności edukacyjnej w nowym obiekcie, w 2006 roku rozpoczęto rozbudowę budynku szkolnego poprzez dobudowę łącznika oraz sali gimnastycznej.

Od września 2007 roku, w związku w wybudowaniem nowego obiektu Gimnazjum w Jeżowem, planowano likwidację zamiejscowego oddziału w Starym Narcie i dowożenia uczniów do szkoły macierzystej w Jeżowem. Plany te wzbudziły sprzeciw społeczności lokalnej. W związku z tym Rada Gminy Jeżowe podjęła uchwałę powołującą z dniem 1 września 2007 Publiczne Gimnazjum w Starym Narcie. Od 1 lutego 2008 szkoła podstawowa i gimnazjum połączone zostały w Zespół Szkół w Starym Narcie.

Sala gimnastyczna
Plac zabaw

W 2010 roku zakończono budowę sali gimnastycznej, którą oficjalnie otwarto 27 maja. W tym samym roku wymieniona została stolarka okienna i drzwiowa oraz przeprowadzona termomodernizacja obiektu szkolnego. W 2011 roku Rada Gminy Jeżowe oficjalnie potwierdziła, iż Publiczna Szkoła Podstawowa w Starym Narcie nosi imię Marii Konopnickiej. 26 maja 2011 miało miejsce uroczyste poświęcenie i nadanie sztandaru dla szkoły podstawowej. W 2013 roku powołano punkt przedszkolny przy szkole podstawowej i wykonano mały plac zabaw.

Jesienią 2016 roku zmienił się wygląd obejścia szkoły. Wybudowane zostały nowe drogi dojazdowe, chodnik dla pieszych oraz parking. Poprawiła się również jakość kształcenia w szkole. Ze środków unijnych urządzono i nowocześnie wyposażono pracownie: komputerową, językową i przyrodniczą oraz zakupiono zestaw interaktywny i urządzenia multimedialne.

Od 1 września 2017 weszła w życie reforma systemu oświaty, której głównymi celami były m.in. dokonanie zmian programowych oraz utworzenie nowej struktury szkół poprzez likwidację gimnazjów. Na mocy ustawy z 14 grudnia 2016 Rada Gminy Jeżowe przekształciła sześcioletnią Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Starym Narcie w szkołę ośmioklasową oraz włączyła klasy Publicznego Gimnazjum w Starym Narcie do szkoły podstawowej. W roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 w przekształconej szkole podstawowej prowadzone będą także klasy dotychczasowego gimnazjum, aż do czasu wygaszenia kształcenia. Zespół Szkół w Starym Narcie, w skład którego wchodziła jedynie dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum, z mocy ustawy stał się ośmioletnią szkołą podstawową.

Kierownicy i dyrektorzy (wykaz niepełny): Hieronim Kokoszka, Kazimierz Kosturek, Henryk Tarnawski, Zygmunt Kowalski (od 1987).