Ulica Gęsiówka

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Ulica Gęsiówka
Cholewiana Góra

Ulica Gęsiówka
Skrzyżowanie dróg na Gęsiówce
Gmina Jeżowe
Miejscowość Cholewiana Góra
Liczba mieszkańców 119 (31.12.2022)
Długość nie dotyczy
Zakres numerów 1-18A
Kod pocztowy 37-430 Jeżowe
Lokalizacja na mapach Google

Ulica Gęsiówka - nazwa przyjęta do meldunku osób zamieszkałych w domach położonych w północno-wschodniej części Cholewianej Góry, w przysiółku (części wsi) o nazwie Gęsiówka.

Charakterystyka

Nazwę Ulica Gęsiówka wprowadzono w latach 70. XX wieku, kiedy to zmieniano numerację porządkową we wsi Cholewiana Góra. Stała się ona tożsama z używaną nazwą przysiółka, czyli Gęsiówką. Nazwa ulicy nie określa zatem nazewnictwa konkretniej drogi (działki ewidencyjnej).

Zabudowania Gęsiówki położone są przy drodze powiatowej nr 1087R relacji Jeżowe-Wola Raniżowska oraz przy drogach gminnych i prywatnych, które krzyżują się ze wspomnianą drogą powiatową. W związku z rozwojem budownictwa jednorodzinnego zabudowania Gęsiówki rozrosły się przy drodze powiatowej od granicy z Kamieniem (od strony Jeżowego) do skrzyżowania z ulicami: Stara Droga, Młynarze i drogą do wsi Pogorzałka.

Mapa z 1894 roku podaje, iż dzisiejszy przysiółek Gęsiówka nosił wówczas nazwę Gęsia Wieś. Według danych z 2 stycznia 1984 roku przy ulicy Gęsiówka mieszkały 104 osoby. W latach 1997-2001 Gęsiówka razem ze wsią Pogorzałka należała do sołectwa Pogorzałka-Gęsiówka. Obecnie Gęsiówka wraz z pozostałymi ulicami tworzy wieś i sołectwo Cholewiana Góra. Po zmianie sołectwa, w 2001 roku ulicę zamieszkiwało 125 osób.

W przysiółku Gęsiówka znajdują się:

  • przystanek autobusowy Cholewiana Góra-Gęsiówka;
  • 4 krzyże przydrożne (2 przy drodze powiatowej, 2 przy drogach gminnych).

Architektura sakralna

Krzyż przy skrzyżowaniu dróg powiatowych (A)

Krzyż A

Krzyż znajduje się przy skrzyżowaniu z Młynarzami i Starą Drogą, na działce państwa Sobolewskich (dz. nr 526). Zdaniem najstarszych mieszkańców krzyż w tym miejscu stał od dawna, więc ciężko ustalić termin ustawienia pierwszego Symbolu chrześcijan. Nie jest znany również powód jego postawienia w tym miejscu. Być może, zgodnie z dawnym zwyczajem, krzyż ustawiono na rozwidleniu dróg, aby powierzyć podróżujących Bożej opiece oraz, by mogli oni odnaleźć właściwą drogę. Przed wojną krzyż był drewniany, w wyniku działań wojennych został uszkodzony. Po wojnie go odbudowano, jednak z czasem uległ zniszczeniu. W latach 70. XX wieku Władysław Drelich ustawił nowy, metalowy krzyż, który znajduje się do dnia dzisiejszego. Widnieje na nim metalowy wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego, a obiekt otoczony jest metalowym ogrodzeniem. Wokoło zdobią go tuje. Krzyżem opiekują się mieszkańcy Młynarzów.

Krzyż przy skrzyżowaniu dróg powiatowej i gminnej (B)

Krzyż B

Pierwszy krzyż istniejący przy skrzyżowaniu dróg powiatowej i gminnej (dz. nr 411) został zniszczony przez komunistów. Pomysłodawcą ustawienia nowego krzyża był Jan Młynarz. Zgromadził on materiał i zawiózł go do kowala, który mieszkał w Nowosielcu. Wykonany krzyż przywiózł Tadeusz Rębisz. Jan Młynarz pomalował krzyż i przygotował do postawienia w miejscu zniszczonego krzyża. Po kilku dniach mieszkańcy Gęsiówki zgromadzili się na posesji fundatora, aby wspólnie zanieść krzyż na swoich ramionach na miejsce gdzie miał zostać ustawiony. Pod krzyżem został zakopany w szklanej butelce tzw. testament, w którym znalazły się słowa Panie Jezu i Matko Najświętsza prosimy Cię, że kto będzie przechodził lub przejeżdżał i popatrzy na krzyż Twój święty niech imiona tych ludzi będą zapisane w księdze życia. Franciszek Gębski, pracownik Huty Stalowa Wola, wykonał nierdzewną tablice, na której wygrawerował napis Przechodniu zatrzymaj się. W 1970 roku krzyż został poświęcony przez księdza Józefa Szarego. Fundator po dwóch stronach krzyża zasadził lipy, które rosły do 2018 roku. Krzyżem opiekują się mieszkańcy Gęsiówki.

Krzyż przy drodze polnej do Jeżowego (C)

krzyż C

Krzyż ustawiony jest na działce nr 310/1, przy skrzyżowaniu dróg polnych: Jeżowe-Gęsiówka i Pogorzałka-Kamień. W czasie II wojny światowej postawiono drewniany krzyż, który po latach uległ zniszczeniu. W 1976 roku Józef Kowal wykonał nowy, metalowy krzyż, który ogrodził metalowym płotkiem. Poświęcił go ksiądz Krzysztof Pastuszak. Krzyżem opiekują się mieszkańcy Gęsiówki.

Krzyż przy skrzyżowaniu dróg Jata-Jeżowe-Gęsiówka (D)

Krzyż został zbudowany w latach 70. XX wieku. Jan Młynarz wykonał go na prośbę swojej ciotki - Józefy Drelich. Fundatorka nie ujawniła intencji budowy krzyża. Poświęcił go ksiądz Krzysztof Pastuszak. Krzyżem opiekują się państwo Młynarzowie.


Galeria


Ulice Cholewianej Góry

Buczki - Dudziki - Gęsiówka - ks. Mariana Dula - Młynarze - Ogrodowa - Pielki - Pirogi - Stara Droga - Sudoły - Wójtowicze