Przedszkole w Zalesiu

Z Encyklopedii Jeżowego
Wersja z dnia 19:50, 29 sty 2020 autorstwa Krzysiekje (dyskusja | edycje) (m)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Publiczne Przedszkole w Zalesiu

[[|270px|Siedziba przedszkola]]
Siedziba przedszkola
Typ przedszkole

Miejscowość Zalesie
Data powstania 1 września 2013
Liczba grup 2

Dyrektor Stanisława Ligas

Adres Zalesie 40
37-430 Jeżowe
Telefon 15 879 63 53
Lokalizacja
{{#display_map:50.404165,22.078268|title=Przedszkole w Zalesiu|width=270|height=200|service=osm|zoom=40}}
Strona internetowa

Publiczne Przedszkole w Zalesiu - instytucja opiekuńczo-wychowawcza dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat, wchodząca w struktury Zespołu Szkół w Jacie.

Początki przedszkola w Zalesiu sięgają roku 2011. Wtedy to podjęto zamiar utworzenia przedszkola w dotychczasowym budynku filialnej szkoły podstawowej. 4 sierpnia 2011 Rada Gminy Jeżowe uchwałą nr X/58/11 utworzyła Publiczne Przedszkole w Zalesiu. W akcie założycielskim odnotowano, iż przedszkole powstaje z dniem 1 września 2011. Przewidziano wówczas miejsca dla 24 dzieci. Ostatecznie uchwała została wygaszona.

W latach 2011-2013 miała miejsce przebudowa budynku dawnej szkoły filialnej dla potrzeb przedszkola dwuoddziałowego.

Uchwałą nr XXXIII/215/13 z dnia 13 września 2013 Rada Gminy Jeżowe utworzyła z dniem 1 września 2013 Publiczne Przedszkole w Zalesiu. Powstało ono w ramach projektu Edukacja przedszkolna szansą na dobry start w życie, realizowanego przez Gminę Jeżowe w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Następnie przeprowadzony został pierwszy nabór dzieci do przedszkola.

23 października 2013 Rada Gminy Jeżowe podjęła uchwałę o włączeniu Przedszkola w struktury Zespołu Szkół w Jacie z dniem 1 listopada 2013. Od tego dnia w dokumentach urzędowych stosuje się nazwę: Zespół Szkół w Jacie - Publiczne Przedszkole w Zalesiu.

W listopadzie 2013 roku odbyło się uroczyste, pierwsze pasowanie na przedszkolaka połączone z oficjalnym otwarciem Przedszkola. W tym dniu przedszkolaki zaprezentowały swój pierwszy występ artystyczny w obecności zaproszonych gości.

W 2015 roku wybudowano plac zabaw oraz zagospodarowano teren wokół Przedszkola. Jesienią 2017 plac zabaw zyskał nawierzchnię z granulatu gumowego, co znacznie poprawiło bezpieczeństwo dzieci oraz wygląd miejsca rekreacji.

Organizacja przedszkola

Dzieci uczęszczające do przeszkola zostały podzielone na dwie grupy: Tygryski i Misie. W placówce zatrudnionych jest 5 osób, w tym: 2 nauczycieli-wychowawców, 2 asystentów nauczyciela, 1 pracownik obsługi.

W budynku przedszkola znajdują się dwie sale do zajęć, szatnia, korytarz, kuchnia ze zmywakiem, toalety dla dzieci i pracowników, pokój socjalny oraz zaplecze.

Dzieci spędzają w przedszkolu 5 godzin dziennie - są to godziny nieodpłatne. W tym czasie realizowane są zajęcia edukacyjne, zabawy dydaktyczne, ruchowe i twórcze. W ramach projektu realizowane są również zajęcia dodatkowe dla dzieci: język angielski, rytmika i logopedia. Przedszkole jest doposażone w pomoce dydaktyczne ze środków unijnych.

Przedszkolaki aktywnie biorą udział w wielu akademiach i uroczystościach okolicznościowych. Organizowane są grupowe spacery i wycieczki. Dzieci spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, bawiąc się w ogrodzie przedszkolnym i na placu zabaw.