Pomnik księdza Stanisława Stojałowskiego

Z Encyklopedii Jeżowego
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Pomnik księdza Stojałowskiego
Zabytek.png

nr w rejestrze
zabytków:

21/B

Pomnik księdza Stanisława Stojałowskiego - postument zlokalizowany przy drodze wojewódzkiej w Jeżowem w pobliżu skrzyżowania z drogą krajową nr 19 na działce o numerze ewidencyjnym 391. Został on ufundowany w 1912 roku przez mieszkańców gminy Jeżowe w ramach wdzięczności za działalność ruchu ludowego. 1 września 2000 roku pomnik został wpisany do rejestru zabytków.

Pomnik został ustawiony na ceglanej podmurówce w kształcie kwadratu. Obelisk został wykonany z kamienia wapiennego. Zwieńcza go krzyż z wizerunkiem Chrystusa. Poniżej krzyża umieszczono porcelanowe zdjęcie księdza Stojałowskiego. Nieco niżej znajdują się dwie pamiątkowe tablice z czarnego szkła. Pierwsza mówi:

Bóg i Ojczyzna Sprawiedliwością, Prawdą, Zgodą to hasła głoszone przez wodza ś.p. ks. St. Stojałowskiego, który 40 lat pracy poświęcił uświadomieniu ludu polskiego.
Zdjęcie archiwalne pomnika

Druga tablica jest dedykacją i podziękowaniem mieszkańców gminy Jeżowe za zasługi księdza Stojałowskiego w rozwój ruchu ludowego. Mówią to słowa:

W dowód wielkiej miłości i wdzięczności dla ojca ruchu ludowego ś.p. ks. St. Stojałowskiego ur. 1845 w Zniesieniu zm. 23.10.1911 w Krakowie pomnik ten z dokonanych datek ufundowali wierni włościanie gminy Jeżowe. 7.7.1912

Pomnik księdza Stojałowskiego został ogrodzony płotkiem z kutego metalu.

Na początku XXI dokonano modernizacji pomnika. Wcześniejszą jego wersję pokazuje zdjęcie archiwalne (wykonane w latach 90. XX wieku), na którym widać, iż pomnik był obłożony małymi kamykami.