Tomasz Murdza

Z Encyklopedii Jeżowego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ks. Tomasz Murdza
Ks. Tomasz Murdza
Data i miejsce
urodzenia
1 listopada 1886
Sokołów Małopolski
Data i miejsce
śmierci
23 września 1958
Sokołów Małopolski
Administrator
parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy
w Nowym Narcie
Okres sprawowania 1925 - 1928
Święcenia kapłańskie 6 maja 1917
Przemyśl

Ks. Tomasz Murdza (ur. 1 listopada 1886 w Sokołowie Małopolskim, zm. 23 września 1958 w Sokołowie Małopolskim) - polski duchowny katolicki, w latach 1925-1928 administrator parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nowym Narcie.

Ks. Tomasz Murdza urodził się 1 listopada 1886 w Sokołowie Małopolskim. Do szkoły podstawowej i gimnazjum uczęszczał w Rzeszowie i Samoborze. Po maturze wstąpił do Seminarium Diecezjalnego w Przemyślu, gdzie studiował w latach 1912-1917. Będąc na trzecim roku studiów wstąpił do dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego Legionów Polskich. Później, już jako kapłan, pełnił także funkcję kapelana wojskowego. Święcenia kapłańskie przyjął 6 maja 1917 w katedrze przemyskiej.

Jako wikariusz pracował w Jasionowie k. Brzozowa (1917-1918), Dydni (1918-1919), Żurawicy (1919-1920). Następnie przez rok pełnił służbę wojskową jako kapelan. W ostatnim kwartale 1921 roku został mianowany wikariuszem w Pysznicy, a w 1922 roku objął stanowisko wikariusza w Leżajsku.

W marcu 1925 roku, po przeniesieniu ks. Adama Osetka do parafii w Gorzycach k. Tarnobrzega, administratorem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nowym Narcie został ks. Tomasz Murdza. Opiekował się tą parafią do czerwca 1928 roku, kiedy zastąpił go ks. Andrzej Mikołajczyk.

Następnie ks. Murdza został mianowany proboszczem parafii świętego Mikołaja w Nowotańcu koło Sanoka. Służbę duszpasterską pełnił tam do 1932 roku, kiedy to dobrowolnie zrezygnował i został administratorem w Strzałkowicach (1932-1934) w rejonie samborskim, a 24 kwietnia 1934 biskup przemyski mianował go proboszczem tej parafii, jednak po trzech latach dobrowolnie zrezygnował z tej funkcji. Od 11 sierpnia 1937 był proboszczem w Wielkich Oczach. Działał w trudnym okresie wojny i czasów stalinowskich. W obawie o swe życie uszedł przed UPA do Radymna, dokąd wyjechał 25 kwietnia 1944. Powrócił do Wielkich Oczu we wrześniu 1944. Proboszczował tam do 10 września 1952. Następnie duszpasterzował w Króliku Polskim k. Rymanowa.

W 1956 roku przeprowadził się do rodzinnego Sokołowa Małopolskiego. Zmarł 23 września 1958.



Poprzednik
Adam Osetek
Administrator
Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nowym Narcie

1925 - 1928
Następca
Andrzej Mikołajczyk