Krzysztof Pastuszak

Z Encyklopedii Jeżowego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ks. Pastuszak na konferencji naukowej (2006)

Ks. mgr Krzysztof Pastuszak (ur. 10 października 1936 w Jędruszkowcach) – polski duchowny katolicki, kanonik honorowy Jarosławskiej Kapituły Kolegiackiej, w latach 1973 - 1981 proboszcz parafii Cholewiana Góra.

Ks. Krzysztof Pastuszak urodził się 10 października 1936 roku w Jędruszkowcach koło Sanoka. Jego rodzicami byli Władysław Pastuszak i Helena z domu Babiak. Kształcił się w sanockich szkołach: Szkole Podstawowej im. Grzegorza z Sanoka i Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza. W latach 1954-1960 kontynuował naukę w Instytucie Teologicznym w Przemyślu. Święcenia kapłańskie otrzymał 12 czerwca 1960 roku z rąk bp. Franciszka Bardy.

Jako wikariusz pracował w parafiach Trześń, Mrzygłód, Lutcza, Chmielnik (1963-1964), Krzywcza, Nowosielec, Ustrzyki Dolne, Zgłobień, Gorzyce, Samoklęski i Lesko. W 1973 roku ukończył studia magisterskie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z zakresu liturgiki. W tym samym roku został proboszczem parafii Cholewiana Góra.

Ks. Pastuszak pracę duszpasterską w Cholewianej Górze rozpoczął od generalnego remontu kościoła, plebanii i budynku gospodarczego. W kościele zainstalowano ogrzewanie elektryczne i nagłośnienie, wymieniono instalację elektryczną, wzmocniono fundamenty i ściany świątyni, a także wykonano nową elewację. Dzięki ks. Krzysztofowi zagospodarowano także plac wokół kościoła, wykonano asfaltową drogę procesyjną, zbudowano cztery ołtarze polowe, ogrodzono plac kościelny i wykonano parking naprzeciwko kościoła. Z inicjatywy tegoż proboszcza budynek gospodarczy został zamieniony na garaż, magazyn i salkę katechetyczną. 3 lipca 1977 roku proboszcz powołał do życia radę duszpasterską. Po raz pierwszy w historii parafii zorganizował jasełka.

Ks. Krzysztof Pastuszak był proboszczem w Cholewianej Górze do 20 czerwca 1981 roku. Później bowiem został wysłany na misje do Kamerunu Południowego. Po powrocie z misji pracował w Instytucie Duszpasterstwa Emigracyjnego w Ohain w Belgii.

W 2007 roku wydawnictwo Jedność wydało książkę ks. Krzysztofa Pastuszaka - Żniwiarze Pana.

Od 2015 roku, jako emeryt, służy pomocą duszpasterską w parafii Świętego Marcina w Krościenku Wyżnym.Poprzednik
Józef Szary
Proboszcz
parafii Cholewiana Góra

1973 - 1981
Następca
Mieczysław Pudełkiewicz