Jeżowe-Zaborczyny

Z Encyklopedii Jeżowego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jeżowe-Zaborczyny
- sołectwo Jeżowego -

Droga powiatowa

Województwo podkarpackie
Powiat niżański
Gmina Jeżowe
Miejscowość Jeżowe

Data utworzenia 13 lipca 2011
Sołtys Stanisław Łach (2011)
Liczba ludności (stała) 142 (31.12.2017)
Granice (zakres numerów) 474-496

Kod pocztowy 37-430 Jeżowe
Numer kierunkowy (+48) 15
Tablica rejestracyjna RNI


Jeżowe-Zaborczyny - jedno z pięciu sołectw na terenie Jeżowego oraz jedno z piętnastu na terenie gminy Jeżowe. Jest najmniejszym sołectwem w Jeżowem, położonym na południowy wschód od sołectwa Jeżowe-Podgórze.

Historia

Sołectwo Jeżowe-Zaborczyny zostało powołane uchwałą nr VIII/46/11 Rady Gminy Jeżowe z dnia 10 czerwca 2011. 29 czerwca 2011 uchwała ta została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego, a po 14 dniach od publikacji weszła w życie (13 lipca 2011). Sołectwo zostało wydzielone z terenu sołectwa Jeżowe-Podgórze i objęło swoim zasięgiem Zaborczyny - przysiółek Jeżowego.

W dniu 4 sierpnia 2011 Rada Gminy Jeżowe uchwaliła uchwałą nr X/60/11 statut sołectwa Jeżowe-Zaborczyny[1].

Na 6 listopada 2011 zarządzono przeprowadzenie pierwszych wyborów sołtysa i rady sołeckiej. W związku z tym, iż w określonym terminie Gminna Komisja Wyborcza w Jeżowem zarejestrowała tylko 1 kandydata na sołtysa i 4 kandydatów do rady sołeckiej sołectwa Jeżowe-Zaborczyny, zarejestrowani kandydaci zostali wybrani bez przeprowadzania wyborów. Pierwszym sołtysem sołectwa Jeżowe-Zaborczyny został Stanisław Łach, a członkami rady sołeckiej: Tadeusz Bednarz, Krzysztof Piędel, Henryk Tomczyk i Mariusz Węglarz.

Poz. Nazwa Typ miejscowości obecnie Typ wg GUS-u i MSWiA (stan na rok 1980) Kod TERYT Nazwane ulice
1 Zaborczyny przysiółek przysiółek 0795560 -

Władze lokalne

W wyborach do Rady Gminy Jeżowe sołectwo Jeżowe-Zaborczyny należy do jednomandatowego okręgu wyborczego nr 5, w skład którego wchodzi także wschodnia część sołectwa Jeżowe-Podgórze. Od 2014 roku reprezentantem tego okręgu jest Henryk Tomczyk.

W wyborach sołeckich mieszkańcy wybierają sołtysa, będącego organem wykonawczym, oraz pięcioosobową radę sołecką, która pomaga sołtysowi w prowadzeniu i załatwianiu spraw sołectwa. Obecna kadencja trwa od lutego 2015 roku, kiedy to bez głosowania wyłoniono sołtysa oraz czteroosobową radę sołecką ze względu na brak większej ilości kandydatów.

  • Sołtys: Stanisław Łach;
  • Rada sołecka: Władysław Pasiak, Krzysztof Piędel, Hentryk Tomczyk, Węglarz Mariusz, 1 miejsce nieobsadzone.


Demografia

Sołectwo Jeżowe-Zaborczyny jest najsłabiej zaludnioną jednostką pomocniczą na terenie gminy Jeżowe. Cechuje je także niska liczba urodzeń (do trzech osób rocznie) oraz niska śmiertelność (do czterech zgonów rocznie). Na koniec 2017 roku sołectwo zamieszkiwały 142 osoby stale zameldowane.

Komunikacja

Sołectwo Jeżowe-Zaborczyny położone jest przy drodze powiatowej nr 2603R, biegnącą od wsi Krzywdy do Nowego Kamienia.

Galeria

Linki

  1. Statut sołectwa Jeżowe-ZaborczynyFlaga Jeżowego.png Sołectwa Jeżowego Flaga Jeżowego.png

Centrum - Kameralne - Podgórze - Zaborczyny - Zagościniec