Jan Markiewicz

Z Encyklopedii Jeżowego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ks. Jan Markiewicz

Data i miejsce
urodzenia
21 września 1885
Pruchnik
Data i miejsce
śmierci
5 sierpnia 1981
Pruchnik
Wikariusz
parafii Narodzenia NMP w Jeżowem
Okres sprawowania 1923 - 1924
Administrator
parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy
w Nowym Narcie
Okres sprawowania 1931 - 1935
Święcenia kapłańskie 11 czerwca 1922
Przemyśl

Ks. kan. Jan Markiewicz (ur. 21 września 1885 w Pruchniku, zm. 5 sierpnia 1981 w Pruchniku) - polski duchowny katolicki, w latach 1931-1935 administrator parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nowym Narcie.

Ks. Jan Markiewicz urodził się 21 września 1885 roku w Pruchniku. W latach 1909-1918 uczęszczał do gimnazjum w Jarosławiu. Po maturze kontynuował naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia kapłańskie otrzymał 11 czerwca 1922 roku w katedrze przemyskiej. Po przyjęciu święceń pracował jako wikariusz: w Pysznicy (1922-1923), w parafii Narodzenia NMP w Jeżowem (od 27 lipca 1923 do 28 sierpnia 1924), w Łętowni (1924-1926) i w Drohobyczu (1926-1931). W 1928 roku złożył egzamin proboszczowski.

15 sierpnia 1931 został mianowany administratorem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nowym Narcie. Funkcję tę sprawował do 16 sierpnia 1935 roku, kiedy to zastąpił go ks. Zdzisław Michalski.

W latach 1935-1942 ks. Markiewicz sprawował funkcję proboszcza parafii św. Fabiana i św. Sebastiana w Ostrowie k. Przeworska. Za jego probostwa, w latach w latach 1938-1940, w Ostrowie wybudowany został nowy kościół parafialny, który został konsekrowany dopiero w 2002 roku. W lutym 1942 roku został skierowany na probostwo do Birczy, gdzie piastował urząd proboszcza do 1945 roku.

24 sierpnia 1945, kiedy w Pełkiniach k. Jarosławia na bazie dawnej cerkwi powstała rzymskokatolicka ekspozytura, ks. Jan Markiewicz został jej ordynatorem, a następnie proboszczem parafii. Był organizatorem nowo powstałej parafii, z jego inicjatywy odbyły się w 1966 roku pierwsze Misje Święte. Początki jego probostwa były bardzo ciężkie. Zaczynał wszystko od podstaw. Część przedmiotów liturgicznych pierwszej potrzeby zakupili parafianie, natomiast resztę otrzymał bezpłatnie od księży z innych parafii. Pracę gospodarczą przy obejściu kościelnym rozpoczął od naprawy dachu na kościele i plebanii. Następnie zmodernizował plebanię, pomalował kościół oraz urządzał jego wnętrze. Ksiądz Markiewicz prowadził gospodarstwo rolne, hodował krowy i barany. Był lubiany i szanowany. Proboszczem w Pełkiniach był do 1970 roku, po czym przeszedł na emeryturę i jako rezydent zamieszkał w Pruchniku, pomagając w duszpasterstwie. W 1967 roku został odznaczony tytułem kanonika, a 17 marca 1971 uzyskał przywilej noszenia rokiety i mantoletu.

Zmarł 5 sierpnia 1981 w Pruchniku. Pogrzeb pod przewodnictwem biskupa Stanisława Jakiela odbył się jego rodzinnym mieście. Pochowany został na miejscowym cmentarzu.


Poprzednik
Andrzej Mikołajczyk
Administrator
Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nowym Narcie

1931 - 1935
Następca
Zdzisław Michalski